NEWSY, czyli aktualności ze szkolnego podwórka

NEWS!                NEWS!                 NEWS!                NEWS!                NEWS!               NEWS! 
 
 

Na to i inne pytania odpowiadał w poniedziałek Pan Piotr Bojarski, pisarz, dziennikarz Gazety Wyborczej, laureat prestiżowych nagród literackich, który przybył do naszej szkoły na zaproszenie pani prof. Wandy Kaczmarek. Autor m.in. „Arcymistrza”, „Kryptonimu Posen”, „Pętli” czy „Juni” (ta ostatnia wygrała w 2016 roku konkurs na najlepszą powieść o Poznaniu) oraz zbiorów reportaży „Cztery twarze Prusaka” i „Poznaniacy przeciwko swastyce” podzielił się z uczniami refleksją na temat własnych inspiracji twórczych.

Okazuje się, że dla dziennikarza, zajmującego się na co dzień pracą reporterską, współczesna rzeczywistość niesie wiele ciekawych tematów, które można wykorzystać w konstrukcji powieściowej fabuły. Niewątpliwym atutem są także osobiste zainteresowania pisarza, który wykorzystuje swoje pasje, konstruując wielopoziomowe narracje, czy tworząc alternatywne wersje historii. Niekiedy ciekawe wydarzenie historyczne, o którym pamięta niewielu, może być pretekstem do napisania interesującej opowieści. Tak stało się w przypadku „Arcymistrza”, do którego inspiracją był pobyt w Poznaniu w 1928 roku mistrza szachowego Aleksandra Alechina, słynącego z rozgrywania partii symultanicznych. Autor powieści zaznaczył, że bezpośrednim natchnieniem do skonstruowania zagadki kryminalnej była stara fotografia przedstawiająca salę Hotelu Bazar, w której rozgrywały się zawody szachowe z udziałem Alechina. Mistrz rozgrywał jednocześnie 32 partie szachowe, z których przegrał sześć i sześć zremisował.  W powieści Piotra Bojarskiego, Towarzystwo Szachowe tuż przed zawodami otrzymuje kilka anonimów, w których ktoś grozi Alechinowi śmiercią. Te zdarzenia stają się punktem wyjścia do interesującej intrygi kryminalnej.

Z kolei postać Antoniego Gąsiorowskiego – ślepego Antka – stała się bezpośrednią inspiracją do innej powieści, której akcja toczy się na poznańskim Chwaliszewie. Dzielnica ta cieszyła się w XX- leciu międzywojennym „szemraną sławą” , a barwna postać „juchty” „eki” z Chwaliszewa znakomicie nadawała się do wykorzystania w historii kryminalnej rozgrywającej się nad Wartą, w pobliżu Łazienek Miejskich.

W prozie Piotra Bojarskiego często pojawia się poznańska gwara, która jest nie tylko ozdobnikiem stylistycznym, ale stanowi również uzupełnienie charakterystyki bohaterów, podkreśla ich rodowód społeczny, zainteresowania i poziom intelektualny.

Piotr Bojarski spotkał się także z redakcją szkolnej gazety LIKE, dla której poprowadził warsztaty dziennikarskie. Ich tematyka obejmowała przeprowadzanie wywiadów, umiejętność konstruowania pytań oraz lidów tekstowych. Młodzi adepci sztuki dziennikarskiej mogli porównać różne sposoby konstruowania pytań, tworzenia lidów i tytułowania tekstów.

Na zakończenie spotkania z młodzieżą Pan Piotr Bojarski podarował bibliotece szkolnej swoje najnowsze dzieło „1956. Przebudzeni”. Ten zbiór reportaży w barwny i interesujący sposób przybliża rok przełomu – rok Poznańskiego Czerwca widziany oczami lekarzy i pielęgniarek ratujących rannych, rok „Kanału” Andrzeja Wajdy czy miłości w czasach węgierskiej rewolucji. Mamy nadzieję, że bliskie spotkanie z poczytnym pisarzem zainspiruje młodzież do sięgania po najnowszą literaturę, do czego gorąco zachęcamy. 

WP_20161107_002
WP_20161107_004
WP_20161107_005
WP_20161107_006
WP_20161107_009
WP_20161107_010
WP_20161107_012
WP_20161107_014
WP_20161107_015
WP_20161107_016