NEWSY, czyli aktualności ze szkolnego podwórka

NEWS!                NEWS!                 NEWS!                NEWS!                NEWS!               NEWS! 
 
 

12 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach na temat Chin w PWSZ w Gnieźnie. Prelekcja była prowadzona w kilku blokach przez dwie przedstawicielki Instytutu Konfucjusza: Tao Zhang i Young Huimin. Na początku uczniowie zapoznali się z kulturą chińską, tym, z czego słynie kraj oraz kiedy i jak obchodzone są najważniejsze święta.

Dowiedzieliśmy się również, jak wyglądają i brzmią typowe dla Chin instrumenty muzyczne. Następna część wywołała wiele śmiechu, ponieważ uczyliśmy się pisowni znaków chińskich, wymowy słów oraz tonów mowy. Okazało się to trudniejsze, niż myśleliśmy. Kiedy już wiedzieliśmy, jak przeczytać słowa,  jedna z pań zaśpiewała z nami tradycyjną piosenkę chińską o białym jaśminie.To było już zdecydowanie łatwiejsze do zrobienia.

Dla rozluźnienia na sam koniec wyszliśmy na dwór, gdzie przeprowadzone zostały warsztaty ze sztuki Tai Chi.  Zostały nam pokazane poszczególne kroki oraz tradycyjny strój. Choć ta sztuka poruszania się i walki jest dość powolna, wcale nie tak łatwo było nam powtórzyć kroki i utrzymać równowagę.Warto wspomnieć, że wykłady i warsztaty prowadzone były w języku angielskim, ale panie prelegentki powiedziały także kilka słów po polsku.


Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o kraju bardzo oddalonym od naszego i bardzo odmiennym kulturowo. Może ta wiedza nam się kiedyś przyda? (Roxy)

Chiny (9)
Chiny (10)
Chiny (11)
Chiny (13)
Chiny (14)