NEWSY, czyli aktualności ze szkolnego podwórka

NEWS!                NEWS!                 NEWS!                NEWS!                NEWS!               NEWS! 
 
 

13.06.2018r. w naszej szkole, grupa uczniów z klasy pierwszej, w ramach projektu z podstaw przedsiębiorczości, zorganizowała spotkanie z Ewą Biskupską - opiekunką gnieźnianki, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata - Heleny Kowalewskiej. Z naszą szkołą łączy Panią Helenę  fakt, że pracowała tu jako nauczycielka. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia uczniom biografii Pani Kowalewskiej oraz opisania losów żydowskiej przyjaciółki jej rodziny- Lusi, która zamknięta  w getcie była świadkiem okrutnej śmierci własnych rodziców i rodzeństwa. Pani Helena wraz z rodziną pomagała jej podczas okupacji. Narażając własne życie oraz życie członków rodziny wyprowadziła ją z getta i ukrywała przed okupantami.  Za swoją odwagę i poświęcenie Pani Helena wyróżniona została tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata i upamiętniona tablicą w Instytucie Yad Vashem.

Pani Ewa uświadomiła wszystkim, jak pogodną i wesołą osobą jest pani Helena. Cieszy się szczególnie, gdy odwiedzają Ją jej dawni uczniowie.  Pod koniec spotkania zainteresowani zadali pani Biskupskiej kilka pytań, po czym organizatorzy słowem i miłym podarunkiem podziękowali obu paniom. (NW)

Projekt