Aktualne konkursy
V GNIEŹNIEŃSKI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O FILMIE
Temat przewodni: Jana Jakuba Kolskiego opowieści z Jańciolandu
REGULAMIN KONKURSU
Idea Konkursu
Zapraszamy do wzięcia udziału w V Gnieźnieńskim Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Filmie. W tym roku szkolnym obchodzić będziemy nasz mały jubileusz – uczniowie już po raz piąty będą mogli spróbować swych sił i zmierzyć się w rywalizacji na wiedzę, wnikliwość obserwacji oraz pamięć. W poprzednich latach kolejne edycje konkursu dotyczyły twórczości Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego, adaptacji dramatów Williama Szekspira oraz twórczości Jana Machulskiego. W tym roku pragniemy zaprosić uczniów do zapoznania się z twórczością reżysera bardzo wyjątkowego, kreatora „magicznej odrealnionej krainy zwanej Jańciolandem”. W krainie tej łączą się w doskonały sposób realia polskiej wsi z plastycznymi artystycznymi obrazami, historie prawdziwe z wymyślonymi, fakty historyczne z inspiracjami literackimi i filmowymi. A wszystko to doprawione jest szczyptą świata magicznego, religii i słowiańskich wierzeń.
Adresaci konkursu:
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu gnieźnieńskiego. Uczniowie biorą w nim udział indywidualnie. Każda szkoła może zgłosić do konkursu troje uczniów pod merytoryczną opieką nauczyciela.
Cele konkursu:
zapoznanie z twórczością filmową Jana Jakuba Kolskiego,
rozwijanie zainteresowań młodzieży sztuką filmową,
doskonalenie umiejętności analizy dzieła filmowego,
3. Termin i miejsce konkursu:
Finał konkursu odbędzie się 13 kwietnia 2018r. o godzinie 11.00 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Dąbrówki w Gnieźnie. Zgłoszenie uczestnictwa wraz z podaniem danych uczniów i opiekuna (imiona, nazwiska, nazwa szkoły, kontakt mailowy do opiekuna) do 6 kwietnia 2018r. - drogą elektroniczną na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,w temacie wiadomości prosimy o podanie informacji: Konkurs wiedzy o filmie – zgłoszenie.
4. Zakres tematyczny
a) Filmy do obejrzenia:
Jan Jakub Kolski „Jańcio Wodnik” (1993)
Jan Jakub Kolski „Jasminum” (2006)
Jan Jakub Kolski „Serce, serduszko” (2014)
b) Wybrana bibliografia: patrz załącznik
5. Formy zadań:
Przed przystąpieniem do konkursu uczniowie losują kody uczestników. Wylosowanym symbolem kodują swoje testy.
6. Jury Konkursu
W Jury konkursu zasiadają nauczyciele – opiekunowie uczniów. W II rundzie oraz w finale przyznają oni punkty za poprawne odpowiedzi na zadane pytania. Punkty z obu rund sumują się. O zajętych miejscach w finale decyduje suma wszystkich uzyskanych punktów. W przypadku ich równej liczby zwycięzcę wyłoni dogrywka.
7. Nagrody
Dla zdobywców trzech pierwszych miejsc przewidziane są nagrody rzeczowe w postaci bonów upominkowych oraz dyplomy potwierdzające osiągnięty wynik lub uczestnictwo w konkursie.
8. Organizatorkami całego przedsięwzięcia są: Agnieszka Nowakowska oraz Anna Kurzeja – Pluta, nauczycielki II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Gnieźnie.
9. Szczegółowych informacji o konkursie udziela Agnieszka Nowakowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Załącznik: Bibliografia
Jan Jakub Kolski „Jańcio Wodnik” (1993)
Jan Jakub Kolski „Jasminum” (2006)
Agnieszka Majewska, Zapach miłości,
http://www.filmweb.pl/review/Zapach+mi%C5%82o%C5%9Bci-2925
Klaudia Wesołek, Sensualne doświadczenie filmu – Jasminum,http://kinetoskop.pl/publicystyka/artykuly/sensualne-doswiadczenie-filmu-jasminum/
Jan Jakub Kolski „Serce, serduszko” (2014)
· Jan Jakub Kolski o "Serce, serduszko": Wyprawa po przyjemność [wywiad] http://culture.pl/pl/artykul/wyprawa-po-przyjemnosc-kolski-o-serce-serduszko-wywiad
Łukasz Muszyński, Dwa serca, dwa smutki,
http://www.filmweb.pl/review/Dwa+serca%2C+dwa+smutki-16511
Jan Jakub Kolski o filmie „Serce, serduszko”: historia pełna światła. Rozmawiała Joanna Poros.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
ZAPRASZA DO WZIĘCIA UDZIAŁU
W XVII KONKURSIE:WIELKIE ROCZNICE STEFAN ŻEROMSKI
W 2018 roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości i Narodowe Czytanie powieści Stefana Żeromskiego pt. Przedwiośnie. W związku z tymi obchodami naszym konkursem postanowiliśmy uczcić te wydarzenia.
Konkurs Wielkie rocznice Stefan Żeromski adresowany jest do młodzieży szkół średnich powiatu gnieźnieńskiego. W związku z tym zwracamy się z prośbą do Dyrekcji i nauczycieli (szczególnie polonistów)o zorganizowanie eliminacji wewnątrzszkolnych i wytypowanie jednej, bądź (w przypadku zbliżonej liczby punktów) dwóch zwycięskich trzyosobowych drużyn, które będą reprezentować daną szkołę.
Konkurs będzie składał się z trzech etapów:
I W pierwszym etapie zadaniem każdej z drużyn będzie zdobycie jak największej ilości punktów. Zawodnicy będą odpowiadać na losowo wybrane pytania z wszystkich kategorii.
Do drugiego etapu przechodzi pięć drużyn z największą liczbą punktów. W przypadku drużyn z jednakową ilością punktów walczących o wejście do kolejnej rundy, przeprowadzona zostanie bezpunktowa dogrywka (polegająca na sprawdzeniu znajomości Przedwiośnia Stefana Żeromskiego).
II W drugim etapie zadaniem drużyn będzie zdobycie jak największej ilości punktów. Trzy najlepsze drużyny przechodzą do rozgrywki finałowej.
III Ścisły finał to wyłonienie najlepszej drużyny, a także II. i III. miejsca (forma va banque).
W jury zasiądą: dyrektor III LO i poloniści, opiekunowie drużyn oraz przedstawiciel sponsora.
Dla zwycięskich drużyn przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Zakres materiału obowiązującego na konkursie:
biografia Stefana Żeromskiego;
tekst Przedwiośnia i Ludzi bezdomnych,
główne informacje o pozostałych dziełach: Syzyfowe prace, Siłaczka , Rozdziobią nas kruki, wrony... (na podstawie Literatura polska. Przewodnik encyklopedyczny pod red. Juliana Krzyżanowskiego);
fotografie pisarza i jego rodziny, a także miejsc z nim związanych (znajdujące się w literaturze przedmiotu);
- film Przedwiośnie w reż. Filipa Bajona,
Obowiązująca bibliografia:
1.Jakubowski Jan Z., Stefan Żeromski, PWN, Warszawa 1974. /seria Małe portrety literackie/
2.Literatura polska. Przewodnik encyklopedyczny, pod red. J. Krzyżanowskiego, PWN, Warszawa 1984 /hasło: Stefan Żeromski/
3.informacje o pisarzu zawarte na stronie http://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Żeromski /wraz z odsyłaczami/
4.fotografie pisarza i jego rodziny dostępne w literaturze przedmiotu i na stronach internetowych poświęconych pisarzowi, np. http://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Żeromski /wraz z odsyłaczami/
Termin zgłoszenia szkoły (z podaniem ilości drużyn) upływa dnia
13 kwietnia 2018 roku. Prosimy o przesyłanie informacji na adres:
III Liceum Ogólnokształcące
im. Jana III Sobieskiego
ul. Sobieskiego 20
62-200 Gniezno
lub o kontakt telefoniczny (61) 426-13-71 (hasło Żeromski)
Szczegółowych informacji udzielają (pod wskazanym numerem telefonu)
p. Magdalena Kosicka (602 190 204) i p. Patryk Majewski ( 691 057 863).
Finał konkursu odbędzie się
w auli III Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, przy ul. Sobieskiego 20
20 kwietnia 2018 r. o godz. 10:00.
Serdecznie zapraszamy
Organizatorzy
Temat przewodni: Juliusza M. intrygi nie tylko kryminalne
REGULAMIN KONKURSU
Czytaj więcej: Regulamin IV Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Filmie