NEWSY, czyli aktualności ze szkolnego podwórka

NEWS!                NEWS!                 NEWS!                NEWS!                NEWS!               NEWS! 
 
 

Aktualności

W finale wojewódzkim XIV Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej Julia Marek znalazła się w gronie laureatów, zajmując X miejsce i odebrała nagrodę z rąk Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

W finale wojewódzkim Powiat Gnieźnieński reprezentowało troje uczniów: Julia Marek z 2a i Julia Gerke z 1b oraz Oskar z ZSP 1.

Olimpiada jak zwykle była świetnie przygotowana – zawody odbywały się w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, po smacznym obiedzie zaproszono nas do Muzeum Sztuk Użytkowych, a podczas podsumowania każdy uczestnik otrzymał nagrodę rzeczową, dodatkowe nagrody otrzymywali laureaci, a dla najlepszych pięciu były laptopy.

Jedynym minusem było mało czasu na rozwiązanie 65 zadań, z których część była bardzo zawiła. Jeśli macie ochotę startować w przyszłym roku, już dziś czytajcie 16 ustaw i czekajcie na ogłoszenie w Librusie!

W sobotę, 14 kwietnia mieliśmy zaszczyt gościć na Drzwiach Otwartych uczniów gimnazjów, którzy są zainteresowani kontynuowaniem nauki w szkole średniej. Społeczność Piętnastki zaprosiła ich do udziału we wspólnej zabawie – grze przestrzennej, która pozwoliła zapoznać się ze szkołą, porozmawiać z uczniami i nauczycielami, rozwiać wszelkie wątpliwości, a przede wszystkim świetnie się bawić. Od godziny 8.30 w hali sportowej trwała rejestracja drużyn. Następnie głos zabrały: pani dyrektor Róża Grabowska, która opowiedziała o nauce w klasach pierwszych, wicedyrektor Lidia Dzikowska przedstawiła zasady rekrutacji, pani prof. Teresa Gaweł opowiedziała o nauce języków obcych oraz pan prof. Klaudiusz Kozłowski omówił propozycje zajęć z wychowania fizycznego.

10 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury Koło Miłośników Geografii przy udziale grup z rozszerzonej geografii zorganizowało Dzień Morza! Usłyszeliśmy wykład pana magistra Mateusza Popka Skarby na dnie mórz - opowieść o archeologii podwodnej. Poznaliśmy zawód archeologa podwodnego, który jak dotąd był dla większości z nas obcy. Następnie dzięki wykładowi Życie i warsztat archeologa podwodnego przedstawionego przez prezesa Akademickiego Koła Badań Podwodnych UMK usłyszeliśmy, jak wygląda życie studenta archeologii podwodnej. Dzięki jego  uprzejmości mogliśmy poznać między innymi sprzęt do nurkowania i zanurkować dzięki goglom VR. Następnie odbyły się trzy konkursy sprawdzające wiedzę o morzu i węzłach żeglarskich, w których rywalizacja była bardzo zacięta.  Jedna z trzech czekoladowych sztabek złota powędrowała do naszej drużyny.

W piątek, trzynastego kwietnia odbył się jubileuszowy V Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Filmie. Tegorocznym tematem przewodnim były filmy Jana Jakuba Kolskiego. Uczestnicy mieli za zadanie obejrzeć trzy filmy reżysera: Jasminum, Serce, serduszko oraz Jańcia Wodnika. W I etapie dziesięciu przedstawicieli gnieźnieńskich szkół rozwiązało krótki test wyboru odpowiedzi składający się z dziesięciu pytań dotyczących szczegółów fabularnych filmów. Wśród pytań znalazły się np. Co Stygma dał Jańciowi w prezencie?, O której godzinie budził się brat Zdrówko?

Klasa 1A zajęła TRZECIE miejsce w Wielkopolsce (12. w Polsce) w międzynarodowym konkursie Matematyka bez granic.
W konkursie tym biorą udział całe klasy, które w 90 minut mierzą  się z nietypowymi zadaniami; w konkursie tym liczy się nie tylko wiedza, ale również pomysł oraz umiejętność pracy w grupie - podział ról i zadań między siebie oraz współpracy. Jedno z zadań podane jest w języku obcym, należy  je przetłumaczyć, rozwiązać, a rozwiązanie przedstawić w języku obcym.W Wielkopolsce w kategorii klas pierwszych wzięły udział 53 klasy.
WIELKIE GRATULACJE!!


Uczniowie naszej szkoły wzięli  też udział w Dniu z Matematyką, który został zorganizowany przez nauczycieli matematyki I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie. W ramach tego dnia odbyły się powiatowe konkursy Supermaturzysta i Sudoku oraz zostali nagrodzeni laureaci konkursu Supermatematyk-etap powiatowy.
W konkursie Sudoku I miejsce zajęła Monika Zabierek z klasy 2A a miejsce II Aneta Niewiadomska z klasy 2A.
W konkursie Supermaturzysta na poziomie rozszerzonym II miejsce zajęła Anna Jarecka z klasy 3A.
W Supermatematyku na poziomie klas pierwszych I miejsce zajął Jan Kozłowski z klasy 1A, na poziomie klas drugich II miejsce zajął Wojciech Doberschutz z klasy 2A.

23 marca pięcioro uczniów klasy 1A:
Jan Kozłowski
Roksana Krysztofiak
Jeremi Herwart
Jakub Dams
Filip Kiełpiński
reprezentowało nasz ą szkołę podczas międzynarodowego konkursu matematycznego NABOJ, który jednocześnie odbywał się w 16 miastach Europy. W Polsce zostaliśmy sklasyfikowani na miejscu 96. (na 147 drużyn); w Europie - 249. miejsce spośród 490 szkół.Więcej o konkursie: https://math.naboj.org/

 

Podkategorie