NEWSY, czyli aktualności ze szkolnego podwórka

NEWS!                NEWS!                 NEWS!                NEWS!                NEWS!               NEWS! 
 
 

Aktualności

 

10 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury Koło Miłośników Geografii przy udziale grup z rozszerzonej geografii zorganizowało Dzień Morza! Usłyszeliśmy wykład pana magistra Mateusza Popka - \"Skarby na dnie mórz - opowieść o archeologii podwodnej\".

Poznaliśmy zawód archeologa podwodnego, który jak dotąd był dla większości z nas obcy. Następnie dzięki wykładowi \\\"Życie i warsztat archeologa podwodnego\\\'\\\' przedstawionego przez prezesa Akademickiego Koła Badań Podwodnych UMK usłyszeliśmy, jak wygląda życie studenta archeologii podwodnej. Dzięki ich uprzejmości mogliśmy poznać między innymi sprzęt do nurkowania i zanurkować dzięki goglom VR. Następnie odbyły się trzy konkursy sprawdzające wiedzę o morzu i węzłach żeglarskich, w których rywalizacja była bardzo zacięta. Jedna z trzech czekoladowych sztabek złota powędrowała do naszej drużyny. Na zakończenie poznaliśmy kilka ciekawostek o morzu przygotowanych przez uczniów 1d i 2G1, zobaczyliśmy na przykład najludniejszą plażę świata i podwodne muzeum w Meksyku.  Wszystko odbyło się w bardzo przyjemnej atmosferze zwieńczonej wręczeniem dyplomów.

Malwina Budzyńska
 
 
 
 
 

 

Szczęśliwi oraz bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia wróciliśmy z obozu szkoleniowego "Euroweek - Szkoła Liderów" w Lądku - Zdroju na Ziemi Kłodzkiej, który odbył się w dniach 20 -24 marca 2018r. "Euroweek" jest specjalnym obozem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa współczesnej Europy i świata. Zajęcia były prowadzone w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez wolontariuszy z Gruzji, Indonezji, Filipin, Peru, Indii, Łotwy, Litwy, Pakistanu, Włoch, Ukrainy i Ugandy.

Jak każdy dobrze wie, żadne śniadanie nie powstaje z „niczego”. Składa się na nie bardzo wiele składników i czynników, jak np.: rozdygotane przez pośpiech, wywołany piątym nieustępliwym dzwonieniem budzika pół godziny przed sprawdzianem z historii.

Czwartek 22.03.2018r. był jednak inny. Klasa 1a dostąpiła niecodziennego zaszczytu możliwości delektowania się kolejnymi kęsami swoich śniadań, w zupełnym spokoju i błogości, przez całe czterdzieści pięć minut trwania lekcji chemii. W czasie tej wykwintnej uczty, jej uczestnicy pod okiem p. prof. Bolińskiej, opowiadali i dowiadywali się, co tak naprawdę kryje się w ich śniadaniówkach, pojemnikach i butelkach, od strony naukowej. Rozpatrywali właściwości i funkcje najmniejszych cząstek owych pyszności.

sukces allW sobotnie popołudnie w Gnieźnieńskim MOK – u odbył się już IV Turniej Książkożerców organizowany przez Gnieźnieński Klub Dyskusji o Książce w ramach Festiwalu PRETEKSTY. W tej edycji wystartowało siedem drużyn (w tym dwie z naszej szkoły). Pytania dotyczyły między innymi bohaterów utworów, komiksów, ekranizacji, autorek utworów. Najwięcej emocji wzbudziła kategoria „Spokojnie, to tylko teoria” , w której znalazły się pytania z krytyki literackie, poetyki i teorii literatury.

Z wielką radością oznajmiamy, że DEKADENCI - drużyna II LO w składzie: Lilianna Kłos (3F), Jakub Krzymiński (2F) oraz Mikołaj Stopczyński (3F) zajęła I miejsce w IV Gnieźnieńskim Turnieju Książkożerców.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

20 marca grupa uczniów naszego liceum uczestniczyła w ciekawym spotkaniu, zorganizowanym na terenie gnieźnieńskiej PWSZ. W jego trakcie wysłuchaliśmy prelekcji inżynier Olivii Shimmels, stypendystki Fundacji Fulbrighta, absolwentki Loyola Marymount University ( Los Angeles), specjalizującej się w budowie samolotów. Olivia opowiedziała nam o swoim udziale w programie Fundacji, przedstawiła informacje na temat amerykańskiego systemu kształcenia, wreszcie w przystępny sposób scharakteryzowała poszczególne regiony USA. Sama pochodzi ze Spokane – miasta w północno-zachodniej części kraju, w stanie Waszyngton. Pod koniec spotkania oczywiście padło pytanie o jej wrażenia z pobytu w Polsce. Usłyszeliśmy, że wśród licznych atrakcji naszego kraju, wyjątkowe wrażenie zrobiła na niej polska kuchnia, a szczególnie pyzy i żurek. Tą ostatnią potrawą zachwyciła się także mama Olivii, która planuje włączyć nasz specjał do swego repertuaru kulinarnego. (TG)

Podkategorie