„Spróbuj nie opierać się zmianom, które napotykasz na swojej drodze. Zamiast tego daj się ponieść życiu. I nie martw się, że wywraca się ono czasem do góry nogami. Skąd wiesz, że ta strona, do której się przyzwyczaiłeś, jest lepsza od tej, która cię czeka?”

 Elif Şafak

Wrzesień przyniósł  wiele zmian, które rzeczywiście wywróciły nasze funkcjonowanie  do góry nogami. Z żalem ale i nadzieją opuszczamy budynek przy ul.Kościuszki 7. Zapraszamy do naszej siedziby w PCPR ul. H. Sienkiewicza 12a.Ciągle jesteśmy w trakcie przeprowadzki więc jeśli nie odzywa się telefon w Largo prosimy dzwonić do PCPR. Stan epidemii wymusza na nas wprowadzenie zmian w organizacji zajęć. Na początek zapraszamy na zajęcia kreatywne i krawieckie, w których można uczestniczyć po wcześniejszym wpisaniu się na listę. Szczegółowy rozkład zajęć  pojawi się na naszej stronie tak szybko, jak będzie to możliwe. Mamy wielką nadzieję, że CAS LARGO na nowo stanie się miejscem spotkań w ciepłej atmosferze otwartości, wsparcia, zrozumienia i wzajemnej pomocy.

Tel. 61 425 04 69 lub 61 425 52 98.

Trudny czas epidemii wymaga od wszystkich wielu ograniczeń. Dla bezpieczeństwa zostajemy w domu, ograniczamy kontakty, żyjemy w świecie, który staramy się jakoś poukładać. Jak jest to trudne przekonują się osoby starsze ,osoby z niepełnosprawnościami czy też mieszkające same, jak również te, którym nagle zrobiło się ciasno, bo dzieci nie chodzą do szkoły a rodzice do pracy. Komunikaty słyszane za oknem, wiadomości nieustannie podawane w radio, tv, internecie wzmagają lęk, niepokój, poczucie niepewności. Dobrze wiemy, że czasem trudno jest pomieścić w sobie wszystkie emocje, brakuje rozmów, spotkań, aktywności.

Wszystkich, którym brakuje spotkań w CAS LARGO lub rozmowy na ważny temat zapraszamy do kontaktu telefonicznego

z pracownikami CAS „LARGO” w godz. 9.00-15.30. nr tel. 61 425 04 69

z psychologiem PCPR w godz.9.00-17.00 nr tel. 517 018 459

Trudny to czas, gdy przychodząc do CAS LARGO trzeba zamykać drzwi a cisza dzwoni w uszach. Brakuje nam Was, gwaru, muzyki, rozmów i energii którą przynoszą ludzie ale nie poddajemy się… Przyłączyliśmy się do akcji „Gniezno dla medyków” i szyjemy maseczki. Materiał trzeba uprać, uprasować, wykroić, włożyć w środek flizelinę , wszystko zszyć i maseczka prawie gotowa. Resztę zrobią ludzie w WTZ bo mają odpowiednie maszyny. Cieszymy się, że możemy być częścią wspólnego działania i mamy nadzieję, że ten czas przyniesie również dobre owoce.

Informujemy, że od dnia 24.03.2020r. do odwołania telefoniczny kontakt z biurem CAS LARGO możliwy będzie w godz.9.00-15.30.

W tym czasie nie odbywają się zajęcia ani spotkania stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.

Prosimy o śledzenie bieżących komunikatów dotyczących funkcjonowania instytucji samorządowych.

Tel. PCPR 61 424 07 54

Tel. CAS LARGO 61 425 04 69

e-mail: poczta@largo.gniezno.pl

„dziś jeszcze jest

więc idę

nie kopię dołka pod nikim

sam dołka unikam

jestem więc idę

spoglądam w chmury

a potem wzdycham”

Jerzy Mojżeszewicz

 

 „Listopad” to tytuł najnowszego tomu poezji Jerzego Mojżeszewicza – poety na co dzień mieszkającego we Wrześni. Wiersze czytane przez autora oraz Michała Frydrycha ukazały intymny świat człowieka borykającego się z samotnością, zagubieniem, depresją. Wiersze niezwykłe, „przyklejające się do duszy” jak określił to Michał Frydrych, rezonujące z doświadczeniami zebranej publiczności. Poezji towarzyszyły grafiki prezentowane na dużym ekranie oraz w formie wystawy, dodające wierszom głębi, nowych znaczeń,  nieoczywistych interpretacji.

Autor bardzo chciał zakończyć spotkanie optymistycznie. Nie do końca mu się udało ale może obraz człowieka pogodzonego ze światem, jaki wyłania się z cytowanego fragmentu, będzie takim właśnie dopełnieniem niezwykłego poniedziałkowego popołudnia.

 

Informujemy, że od 12.03.2020 r do odwołania

Centrum Aktywności Społecznej LARGO zawiesza swoją działalność.

W tym czasie nie będą odbywać się zajęcia grupowe, konsultacje oraz spotkania stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.

Kontakt telefoniczny z biurem możliwy będzie codziennie w godzinach 9.00-17.00.

Prosimy o śledzenie aktualnych komunikatów dotyczących funkcjonowania instytucji samorządowych.

„Posiadanie wielkiego serca nie ma nic wspólnego z wartością twojego konta bankowego. Każdy ma coś, co może dać innym.”
B.Bush

1.03.2020 r przy okazji obchodów Dnia Myśli Braterskiej organizowanych przez ZHP odbyła się sprzedaż charytatywna rękodzieła. Zebrane środki przekazane zostały na operację jednej z gnieźnieńskich licealistek. W akcję bardzo aktywnie włączyły się panie uczestniczące w naszych zajęciach. W pracowni krawieckiej powstały niepowtarzalne harcerskie poduszki, które cieszyły się wielkim powodzeniem. Na sprzedaż trafiły również ozdoby świąteczne, biżuteria i inne przedmioty wykonane przez uczestników zajęć CAS LARGO. Efekt zbiórki przerósł wszelkie oczekiwania za co wszystkim, którzy okazali wielkie serce, w imieniu harcerzy oraz swoim, bardzo serdecznie dziękujemy.

Za nami kolejne spotkanie integracyjne. Tym razem odbyło się w klimacie prywatek z lat sześćdziesiątych, w który wprowadził wszystkich Klub Miłośników Języka Angielskiego fragmentem swojego programu poświęconego Elwisovi Presleyowi. Najpierw kilka faktów z życia, potem krótki quiz, w tle niezapomniane piosenki i po raz kolejny okazało się że Elvis jest wiecznie żywy. W programie wieczoru był również pokaz tańca w wykonaniu uczestników zajęć tanecznych. Na początek jak zwykle pięknie zaprezentowała się Lidia i Marcin w tańcu na wózku a potem grupa w prawdziwie rockendrollowych rytmach. Muzyka z lat 60 – tych przywołała wiele wspomnień, niektórych wprawiła w nastrój nostalgiczny a niektórzy pozostali na parkiecie do końca spotkania. Jak nakazuje tradycja w tłusty czwartek nie mogło zabraknąć pączków i innych słodyczy.
Dziękujemy wszystkim za przybycie, pomoc w organizacji oraz wspólna zabawę.

5 lutego w CAS LARGO zorganizowane zostało pierwsze w tym roku spotkanie integracyjnego. Bohaterkami wieczoru była gwara gnieźnieńska i rzeźba ludowa. Spotkanie składało się z wernisażu wystawy rzeźb powstałych w naszej pracowni oraz występu grupy Eka Bolecha.

Tym razem na wystawie znalazły się przede wszystkim płaskorzeźby przedstawiające kwiatowe ornamenty, motywy religijne i zwierzęce tak charakterystyczne dla tego rodzaju twórczości. Na wystawie znalazły się też postacie ludzkie. I tu mogliśmy porównać figury powstałe jako pierwsze prace uczestników oraz te najbardziej aktualne w postaci np. kapeli ludowej. Odrębną kategorie stanowiły zabawki i fantastyczne stworzenia wykonane z myślą o najmłodszych. Okiem laika dostrzec można rozwój warsztatu uczestników zajęć jak też odrębne, rozpoznawalne style poszczególnych osób. Gratulujemy i cieszymy się, że pracownia się rozwija i łączy osoby w tak różnym wieku.

Eka Bolecha to grupa popularyzująca gwarę gnieźnieńską, której opiekunem jest Andrzej Malicki. Pełen energii występ dał uczestnikom wiele radości i pokazał jak ważną rolę w budowaniu społeczności ma tradycja i język przodków. Wypełniona sala pokazała jak dużym zainteresowaniem cieszy się to co nasze, swojskie i choć nie wszyscy wszystko rozumieli to na pewno dobrze się bawili.

 

 

Kończy się zimowa przerwa w szkołach. Miło nam, że w tym roku ponownie mogliśmy włączyć się w organizację wypoczynku dla najmłodszych. 26 i 30 stycznia dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 10 przywitali w LARGO Jacek i Agatka – bohaterowie bajek sprzed lat. Dzieci miały okazję obejrzeć dobranockę, stworzyć własną ekologiczną opowieść oraz pacynkę Jacka i Agatki. Na koniec panie opiekunki wcielały się w rolę bohaterów, prezentując stworzoną dobranockę. Było wiele śmiechu i dumy z własnoręcznie stworzonych postaci. Zwłaszcza, że dla wielu dzieci był to pierwszy kontakt z igłą i nitką. W trudnej sztuce nawlekania igły i przyszywania guzików pomagały dzieciom również panie na co dzień uczestniczące w zajęciach w Largo. Bardzo dziękujemy paniom Teresie i Hannie za pomoc i zaangażowanie w życie naszej społeczności.

Dzieci dowiedziały się również co to jest CAS LARGO, kto może do nas przyjść i z jakiej oferty skorzystać.

Zajęcia były nie tylko okazją do nabycia nowych umiejętności i miłego spędzenia czasu, ale również spotkania ze światem dziadków z ich dzieciństwa. Mamy nadzieję, że dalszy ich ciąg odbył się w domach, gdzie dziadkowie mogli poopowiadać wnukom o świecie z dawnych lat, gdy bajki w telewizji były „ szare”.

 

12 grudnia uczestnicy zajęć oraz przyjaciele CAS LARGO spotkali się na dorocznym świątecznym spotkaniu integracyjnym. Był czas na posłuchanie poezji czytanej przez Grupę Teatralną prowadzoną przez Michała Frydrycha, wspólne śpiewanie kolend i wysłuchanie opowieści o świętach Bożego Narodzenia. O historii, tradycjach i obyczajach świątecznych opowiedział nam antropolog kulturowy profesor Grzegorz Pełczyński. Tegoroczne formuła spotkania pozwoliła na zatrzymanie się w biegu, ogarnięcie refleksją czasu przedświątecznego, na bycie „tu i teraz” w prawdziwej wspólnocie.

Jak zawsze jest to czas podsumowań i podziękowań dla wszystkich, którzy tworzą naszą społeczność. Dziękujemy wszystkim, którzy prowadzą zajęcia za kreatywność , zaangażowanie i serce wkładane w pracę a uczestnikom za obecność, otwarcie na innych i każde dobre słowo.

Druga edycja przeglądu Teatrzyków Kamishibai okazała się bardzo udana. Cieszy nas zarówno duża ilość występujących grup jak też pełna widownia. Przegląd pokazał jak wiele możliwości daje ta forma ekspresji twórczej. Przepiękną , odwołująca się do poznania zmysłowego opowieść o pszczołach zaprezentował SOSW z Kłecka. Grupy dziecięce ze szkół w Lednogórze, Wierzonce, SP 12 z Gniezna czy ze świetlicy „Dzieci z Chmur” zaprezentowały przedstawienia kolorowe, rozśpiewane pełne energii. Najbardziej spontaniczną widownię jak zawsze stanowiły dzieci z przedszkola, dla których opowieści o Misiu i Mikołaju zaprezentowały panie z bibliotek. Pojawiły się też historie skierowane dla trochę starszych dzieci w wykonaniu Grupy Bajarzy WędrujeMy. Szczególną widownię stanowili uczniowie z III LO, którzy rozpoczynają swoją przygodę z teatrzykiem i którym życzymy wiele frajdy w pracy twórczej.
Po południu wszyscy zainteresowani mogli spotkać się z bajkami terapeutycznymi. Wykłady dr Pauliny Gołaskiej, Ewy Witasik oraz Barbary Polińskiej pokazały istotę „terapeutyczności” opowieści czy wskazały najbardziej wartościowe książki. Michał Frydrych przeczytał bajkę terapeutyczną nagrodzoną w konkursie organizowanym przez GSW Milenium, której autorką jest Barbara Polińska. Poruszała ona problem radzenia sobie ze śmiercią bliskiej osoby i wywołała wiele wzruszeń.
Dziękujemy Bibliotece Pedagogicznej za współpracę a wszystkim, którzy zechcieli być z nami w tym dniu, za ciepłe słowa i pomoc w organizacji przeglądu.

 

Klub Miłośników Języka Angielskiego zaprosił wszystkich uczestników zajęć na spotkanie z zespołem ABBA. Były teksty po polsku, konkursy, quizy, piosenki, tańce – słowem świetna zabawa na zakończenie jesieni. Cieszymy się, że przyszło tak wiele osób, które chciały to popołudnie spędzić w LARGO a szczególną radość sprawia nam widok tych, którzy byli u nas po raz pierwszy . Dziękujemy Markowi Cybułka i wszystkim Miłośnikom Języka Angielskiego za przygotowanie części wiedzowo-konkursowej, Marcinowi Kuźlakowi za część taneczną oraz wszystkim, którzy pomagali w organizacji tego międzypokoleniowego wieczoru.

W październiku i listopadzie uczestniczyliśmy w realizacji projektu Sentymentalna podróż z Wandą Chotomską realizowanego w różnych gnieźnieńskich instytucjach. Nasze działania koncentrowały się wokół postaci Jacka i Agatki. W trakcie zajęć grupa 40 dzieci miała okazje poznać dobranockę z dawnych lat, stworzyć własną oraz uszyć pacynki Jacka i Agatki. Projekt zakończył się 9 listopada prezentacją działań oraz koncertem zespołu Gawenda. Warsztaty były okazją do spotkania pokoleń, wymiany doświadczeń, opowieści o ulubionych bajkach. Spotkanie z postaciami sprzed lat pokazało nam dorosłym jak bardzo zmienił się świat i jak bardzo inny przekaz kulturowy niosły bajki z lat sześćdziesiątych. Bardzo dziękujemy paniom, które wcieliły się w role babć i pomagały dzieciom w szyciu pacynek, co okazało się zadaniem tyleż atrakcyjnym co trudnym.

Cały projekt jeszcze raz pokazał jak wielką wartością jest współpraca i integracja środowiska lokalnego.

Projekt finansowany był przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Jego organizatorami byli: Stowarzyszenie Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalne PROMYK Gniezno i Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie. Partnerami projektu byli: PCPR Centrum Aktywności Społecznej LARGO, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia
w Gnieźnie, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie, Szkoła Podstawowa nr2 w Gnieźnie.

 

Emocjonalny performans- tak opisali swój wieczór poetycki Iza Pawlak i Rafał Bielazik. Zostaliśmy zaproszeni do niezwykle intymnego świata emocji przeżywanych przez bohaterów tego wydarzenia. Świata zawartego w wierszach Izy i muzyce Rafała. Pierwsza część pełna ciepła, łagodności, nostalgii czasem smutku. Druga, będąca obrazem zmagania się ze światem, pełna niepokoju, lęku, zagubienia. Oba jakże prawdziwie łączące się w jedno. Wszystkie prezentowane utwory znalazły się na płycie pt. Kropla Świeżości.

Dziękujemy autorom za zaufanie i szczerość. z jaką opowiedzieli nam o sobie oraz licznie przybyłej publiczności za ich ciepłe przyjęcie.

 

25.09.19r w CAS LARGO gościliśmy Grupę Bajarzy WędrujeMy, którą tworzą Łukasz Bernady, Marek Cybułka i Marcin Woźniak. Zaprezentowała nam ona swoje autorskie wersje legend wielkopolskich ze szczególnym uwzględnieniem opowieści szamotulskich. Wieczór połączony był z promocją książki autorstwa Marka Cybułki i Łukasza Bernady „Szamotuły. Gród Halszki w legendzie”. Barwne opowieści połączone z muzyką były opowiadane, czytane oraz przedstawiane w wykorzystaniem teatrzyku kamishibai. Różnorodność form prezentacji, osobowości bajarzy oraz ciepło przyjmująca widownia, stworzyły niezapomnianą atmosferę jesiennych opowieści. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli być z nami w ten wieczór.

W sobotę 7.09.2019r Gniezno czytało nowelę Bolesława Prusa „Katarynka”. Imprezę otwierali muzycy z zespołu „Zagrali i poszli” Miłosz Dziurleja i Paweł Brylewski, wprowadzając nas w świat, podwórkowych akordeonistów. Następnie Michał Frydrych przedstawił początek noweli i zaprosił do wspólnego czytania. Opowieść o niewidomej dziewczynce była nie tylko okazją do popularyzacji polskiej literatury, ale również do pochylenia się nad problemami osób z niepełnosprawnościami. Jako współorganizatorom przedsięwzięcia zależało nam bardzo na tym, aby pokazać, że to jak funkcjonują w naszym świecie osoby z deficytami, zależy również od nas. Od tego czy będziemy stawiać wokół nich bariery czy pomożemy normalnie funkcjonować. Pani czytająca fragment alfabetem Braille’a oraz używająca języka migowego, otrzymały gromkie brawa, których nie otrzymały dzieci, harcerze ani nikt inny. Nasuwa się pytanie dlaczego?

Ważną częścią spotkania był wykład dr.Pauliny Gołaskiej „Egalitaryzm sztuki, czyli o twórczości osób z niepełnosprawnością” jasno wskazujący, sztuka jest tym polem ludzkiej aktywności, na którym znikają wszystkie bariery.

Na koniec uczestnicy mogli przez chwilę wejść w świat osób niewidzących, słuchając muzyki z opaską na oczach. Dziękujemy wszystkim, z którymi współpracowaliśmy przy organizacji tego wyjątkowego wydarzeni. Miłe słowa, które usłyszeliśmy na koniec, pozwalają myśleć, ze w sobotę w Starym Ratuszu wydarzyło się coś ważnego.

Centrum Aktywności Społecznej LARGO w dniu 16 sierpnia 2019 roku (piątek) będzie nieczynne

(Zarządzenie nr 7 Dyrektora PCPR z dnia 8 kwietnia 2019 roku)

W zamian wyznaczony został dzień pracy urzędu – 3 sierpnia 2019 roku (sobota) w godzinach 9.00 – 15.00

Mimo sezonu urlopowego i ograniczonej liczby zajęć, CAS LARGO od początku wakacji tętniło życiem. Mieliśmy przyjemność organizować zajęcia dla dzieci z gnieźnieńskich szkół. 27 i 28 czerwca dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 10 miały okazję wzięcia udziału w zajęciach plastycznych oraz przedstawieniach teatrzyku kamishibai oraz naszej grupy teatralnej. Wiersze Jana Brzechwy spotykały się z żywą reakcją widowni, co dało występującym wiele satysfakcji. Bardzo dziękujemy naszym aktorom za poświęcenie swojego wolnego czasu. W teatrzyku kamishibai dzieci miały okazje poznać dwie księżniczki z opowieści „OGRÓD NIEBIOS” oraz „TAJEMNICA ZAMKU GNIEŹNIEŃSKIEGO”. Bardzo nas cieszy, że dzieci z tej szkoły przychodzą do nas po raz kolejny i że nasze propozycje są dla nich atrakcyjne.

3 lipca gościliśmy dzieci ze szkoły Akademia Maxima, które poznały nasz teatrzyk. Dzieciom i opiekunom bardzo podobała się opowieść o „TAJEMNICY NOCY ŚWIĘTOJAŃKIEJ” oraz zajęcia w czasie których, mogły zrobić zabawne ośmiorniczki.

Mimo niesprzyjającej pogody, liczne grono Przyjaciół CAS LARGO spotkało się na prezentacji twórczości uczestników zajęć oraz zaproszonych gości. Mogliśmy posłuchać wierszy Rolandy Brelińskiej czytanych przez naszą grupę teatralną, podziwiać rękodzieło Lucyny Kurdykowskiej, obrazy malowane przez Katarzynę Niedzielską Kaniewską oraz fotografie wykonane przez uczestników zajęć pracowni fotograficznej.

Panie Lucyna i Katarzyna to matka i córka. Tworzą piękne obrazy za pomocą igły i pędzla przyciągające uwagę , subtelnością barw i kunsztem wykonania. Pani Lucyna posługuje się wieloma technikami rękodzielniczymi. Możemy zatem podziwiać serwetki wykonane szydełkiem, frywolitkową biżuterię, ozdoby z koralików, przedmioty ozdabiane metodą decoupage czy inne ręcznie wykonane cudeńka. Prace obu pań zagościły w LARGO dzięki współpracy z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Pracownia fotograficzna pod kierunkiem Przemysława Degórskiego pokazała nam przede wszystkim interesujące zdjęcia reportażowe. Dokumentują one wydarzenia istotne dla naszego miasta oraz pracę CAS LARGO. Uwagę przyciągają również piękne krajobrazy zatrzymane w kadrze uczestników zajęć.

Grupa teatralna z wielką wrażliwością zaprezentowała niezwykle osobiste wiersze pani Rolandy, która w takiej formie pokazała  je światu po raz pierwszy w życiu. Mamy nadzieję, że to doświadczenie pomoże w dalszym rozwoju jej literackiego talentu i że to dopiero początek drogi.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i pomoc w organizacji spotkania.

Zbliża się sezon urlopowy, więc poszczególne pracownie podsumowują swoją całoroczna działalność. 31 maja do swojej pracowni zaprosił uczestników zajęć pan Mieczysław Najkowski. Mieliśmy okazję podziwiać   nie tylko rzeźbiarskie prace pana Mieczysława. Wrażenie zrobił własnoręcznie wykonany piec ogrzewający pracownię czy stół przy którym po zakończeniu zajęć uczestnicy i gospodarze zorganizowali mały poczęstunek. Bardzo dziękujemy panu Mieczysławowi i jego żonie za gościnę .  Bardzo cieszymy się, że pracownia rzeźby rozwija się, powstają piękne prace a ciepła i przyjazna atmosfera powoduje, że LARGO w piątkowe popołudnia tętni życiem.

 

Bardzo się cieszymy, że teatrzyk kamishibai ponownie wyrusza w podróż. Tym razem zostaliśmy zaproszeni przez SP nr 1 z Trzemeszna aby pokazać nasze przedstawienie podczas Dnia Dziecka. Dzieci z tej szkoły po raz pierwszy zetknęły się z taką formą teatralną, były więc bardzo zainteresowane i aktywne, co dało nam wiele satysfakcji. Dziękujemy pani Joli za zaproszenie do szkoły i mamy nadzieję na kontynuowanie współpracy.

 „Tajemnica Nocy Świętojańskiej” od niemal roku uczy i bawi dzieci z różnych grup wiekowych. Mamy nadzieję, że kolejna nasza historia okaże się równie udana.

 

Centrum Aktywności Społecznej LARGO

zaprasza osoby dorosłe na

warsztaty psychologiczne

Jeżeli chcesz:

 • lepiej zrozumieć zasady skutecznej komunikacji z innymi ludźmi
 • zwiększyć swoją wiedzę dotyczącą barier i trudności w komunikacji z innymi
 • rozwinąć posiadane i poznać nowe metody rozwiązywania konfliktów

Te zajęcia są dla Ciebie

Pierwsze spotkanie 6.06.2019r godz.16.00- 18.00

Zapisy w biurze CAS LARGO do 5.06.2019r

Gniezno ul. Kościuszki 7 Tel. 61 4250469

 

 

Za nami piąty już Dzień Sztuki , który jak zwykle zgromadził wielu przyjaciół CAS LARGO. Mogliśmy podziwiać prace wykonane w pracowni malarskiej i rzeźbiarskiej, przedstawienie grupy teatralnej oraz pokaz tańca na wózku.

Pięknie zaprezentowała się nasza para taneczna Lidka i Marcin, którzy mają marzenie aby wystąpić w Mistrzostwach Polski w tańcu na wózku. Czeka ich ciężka praca ale widząc ich zapał i determinację wierzymy, że się uda.

Pracownia teatralna pod kierownictwem Michała Frydrycha pokazała nam swoje całkiem nowe oblicze. Przedstawienie pokazało jak wielki potencjał tkwi nie tylko w aktorach ale też w wierszach Jana Brzechwy. Teksty dobrze wszystkim znane zabrzmiały jakby trochę inaczej niż te czytane dzieciom na dobranoc. Ukryte w nich prawdy uniwersalne, schowane za prosta formą i odrobiną humoru, skłaniają do refleksji i zadumania. To zdecydowanie nie było przedstawienie tylko dla dzieci, choć mamy nadzieję zaprezentować je również przed małą widownią.

Wiosenne inspiracje”– pod takim hasłem zaprezentowała się pracownia rzeźbiarska. Wśród prac królowały kolorowe ptaki , wzbudzające podziw precyzją wykonania i niezwykle realistycznymi barwami. Oprócz ptaków zobaczyć mogliśmy płaskorzeźby i świątki czyli motywy charakterystyczne dla sztuki ludowej. Swoje prace pokazał też prowadzący zajęcia -Mieczysław Najkowski. Widząc mnogość prac, ich różnorodność oraz sposób wykonania trudno uwierzyć, że pracownia działa dopiero kilka miesięcy.

Był to wieczór wielu wzruszeń i pięknych słów, które świadczą o tym, że naszą społeczność tworzą ludzie niezwykli-dający sobie nawzajem życzliwość, wsparcie , akceptację oraz możliwość odkrywania siebie na nowo. Dziękujemy wszystkim za obecność, zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu spotkania.

Centrum Aktywności Społecznej LARGO w dniu 21 czerwca 2019 roku (piątek) będzie nieczynne.

(Zarządzenie nr 7 Dyrektora PCPR z dnia 8 kwietnia 2019 roku)

W zamian wyznaczony został dzień pracy urzędu – 8 czerwca 2019 roku (sobota) w godzinach 9.00 – 15.00.

 

Załącznik

„Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”– pod takim hasłem 7.05.2019r obchodziliśmy DZIEŃ WALKI Z DYSKRYMINACJĄ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH. Spotkanie, organizowane wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury, odbyło się w Starym Ratuszu i zgromadziło ludzi, którym bliska jest idea pełnego uczestnictwa osób z dysfunkcjami w życiu naszego miasta. Była to okazja do spotkania, wymiany doświadczeń, zaplanowania wspólnych działań. Zaprezentowano twórczość osób  biorących udział w zajęciach ŚDS-uDom Anki”, Warsztatów Terapii Zajęciowej,  ŚDS-u „Dom Tęcza”, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego z Kłecka oraz CAS LARGO. Szczególnymi akcentami spotkania była wystawa fotografii Aliny Wilczkowskiej oraz pokaz filmu „Mam takie marzenie” autorstwa Małgorzaty Święcichowskiej i Kajetana Święcichowskiego.

Spotkanie pokazało jak należy wprowadzać w życie idee integracji i jak wiele jeszcze pracy przed nami aby osoby niepełnosprawne nie były zamykane w swoim środowisku ale mogły być pełnymi uczestnikami życia społecznego.

Bardzo dziękujemy Bibliotece Pedagogicznej i Miejskiemu Ośrodkowi Kultury za współpracę oraz wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie i wspólne spędzenie popołudnia.

 

Mogileńskie Spotkania Plastyczne odbywają się cyklicznie co dwa lata. 29 marca 2019 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy głównej. Wśród wielu artystów z całej Polski znaleźli się również uczestnicy warsztatów malarskich z CAS LARGO. Gratulujemy.

Centrum Aktywności Społecznej Largo w dniu 2 Maja 2019 r. (czwartek) będzie nieczynne.

( Zarządzenie nr 7 Dyrektora PCPR z dnia 8 kwietnia 2019 r. )

W zamian wyznaczony został dzień pracy urzędu – 13 kwietnia 2019 r. (sobota) w godzinach 9.00 – 15.000

informacja CAS LARGO

 

Po co wyrzucać starą koszulkę gdy można z niej zrobić niepowtarzalną torbę? Podniszczone dżinsy zamiast wylądować w koszu, mogą również zamienić się w torebkę czy bransoletkę. Warsztaty zamiany niepotrzebnych rzeczy w niepowtarzalne drobiazgi odbyły się w LARGO 22.03.19r. Uczestniczyła w nich młodzież ze starszych klas gnieźnieńskich szkół podstawowych. Miały one nie tylko podnosić ekologiczną świadomość uczestników, ale też rozbudzać kreatywność i twórcze nastawienie do otaczającej rzeczywistości. Jako Centrum Aktywności Społecznej chętnie uczestniczymy we wszystkich działaniach wspierających ludzi aktywnych i otwartych  na nowe rozwiązania i na innych ludzi.

Warsztaty były częścią akcji ekologicznej prowadzonej przez bibliotekę pedagogiczną, której dziękujemy za współpracę.

 

14.03.2019 pracownicy PCPR, na co dzień spotykający się z osobami z różnymi niepełnosprawnościami, uczestniczyli w CAS LARGO w spotkaniu szkoleniowym z psychiatrą p.Elżbietą Kostro. Spotkanie miało na celu przybliżenie uczestnikom  specyfiki kontaktu z  osobami na co dzień borykającymi się z różnego rodzaju problemami psychicznymi. Była to również okazja do zastanowienia się nad potrzebami zarówno pracowników, jak też osób zwracających się o pomoc.   Zdobycia nowych kompetencji i możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami z pewnością wzbogaciło warsztat pracy osób uczestniczących w zajęciach.

W zaczarowany bajek świat mieliśmy okazję przenieść się podczas karnawałowego spotkania integracyjnego. Jak zwykle pięknie zaprezentowała się pracownia tańca. Po raz kolejny podziwialiśmy pokaz tańca na wózku w wykonaniu Lidki i Marcina, którzy zebrali gromkie brawa, improwizowany taniec w parze oraz grupowe tańce integracyjne. Pokaz ten zachęcił widzów do uczestnictwa w cotygodniowych zajęciach z czego się bardzo cieszymy.

Podczas spotkania gromkie „Sto lat” odśpiewaliśmy Pani Kazi, która niebawem obchodzić będzie 85 urodziny. W podziękowaniu zaprezentowała nam, budzący podziw dla jej pamięci, występ.

Największą radość sprawił nam wszystkim widok bawiących się wspólnie ludzi od 10 do 85 lat. Cieszymy się, że wiele uśmiechu i  spontaniczności wniosły kolorowo przebrane dzieci , które na co dzień uczestniczą w zajęciach krawieckich. Mamy przekonanie, że było to spotkanie integracyjne w pełnym tego słowa znaczeniu a wszystkie uśmiechy i miłe słowa pokazują jak bardzo takie spotkania są potrzebne. Dziękujemy.

W 11 i 12.02.2018 r gościliśmy w CAS LARGO dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5, które miały okazję poznać naszą działalność oraz doświadczyć tego, jak spostrzegają świat i w nim funkcjonują osoby      z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Niepełnosprawność  to wciąż jest w naszym społeczeństwie temat trudny, często budzący lęk, zakłopotanie czy litość. Tymczasem dla  osób niepełnosprawnych doświadczanie „inności” wiąże się najczęściej z  przykrymi emocjami. Chcemy pokazać dzieciom,       że niepełnosprawności nie trzeba się bać, oswoić z widokiem wózka czy białej laski a przede wszystkim uświadomić, że nie ma dwóch światów- ludzi zdrowych i niepełnosprawnych. Świat jest jeden tylko każdy doświadcza go trochę inaczej.

Dziękujemy za pomoc i współpracę Bibliotece Pedagogicznej oraz Polskiemu Związkowi Niewidomych, dzięki któremu mogliśmy pokazać dzieciom przedmioty, które ułatwiają życie osobom niewidomym i słabo widzącym.

Cieszy nas bardzo, że teatrzyk kamishibai staje się coraz bardziej znany i lubiany. W poniedziałek 4.02.2019 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Białężynie miały okazję poznać „Tajemnicę Nocy Świętojańskiej” . Był to dla nas występ eksperymentalny, ponieważ skierowaliśmy opowieść również do młodzieży. Doświadczenie pokazało, że może być ona również inspiracją do prowadzenia zajęć poświęconych problematyce roli świata wirtualnego w życiu młodych ludzi.
Dziękujemy Szkole Podstawowej w Białężynie oraz Publicznej Bibliotece Pedagogicznej za współpracę.

 Był czas gdy zimą babcie razem z wnuczkami wieczorami wspólnie szydełkowały , szyły czy robiły na drutach a przy tym opowiadały niesamowite historie . W ten naturalny sposób przekazywały następnym pokoleniom historie rodzinne czy zwykłe przydatne w życiu umiejętności. Do tych tradycji postanowiliśmy nawiązać zapraszając babcie i dziadków z wnukami na Dzień Babci i Dziadka. Najpierw było wspólne szycie biżuterii z filcu, koronek, piórek i wszystkiego co wpadło w ręce w szale tworzenia a potem zaprosiliśmy wszystkich na słodki poczęstunek i słuchanie opowieści o Tajemnicy Nocy Świętojańskiej w konwencji Teatrzyku Kamishibai. Frekwencja oraz reakcje dzieci i dorosłych utwierdziły nas w przekonaniu, że pomysł wspólnego działania pokoleń był jak najbardziej trafiony i warty kontynuacji.

 

Wzorem roku ubiegłego CAS LARGO włączyło się w akcję „ Ferie w mieście”. Tym razem gościliśmy dzieci ze Szkoły Podstawowej  nr 10. Zajęcia  miały miejsce się 17 i 18.stycznia. Pierwszego dnia odbyło się przedstawienie Teatrzyku Kamishibai „Tajemnica Nocy Świętojańskiej” , ze szczególnym uwzględnieniem roli babci. Po przedstawieniu odbyły się  warsztaty krawieckie. Dzieci szyły upominki z okazji Dnia Babci. Bardzo nas cieszy fakt, że kilkoro dzieci zainteresowało się szyciem i uczestniczyło w  popołudniowych Zajęciach Artystycznych.

Drugiego dnia zaprosiliśmy do nas pracowników Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, którzy prowadzili zajęcia pod hasłem „(NIE)SPRAWNI W KULTURZE”. Dzieci w czasie warsztatów mogły doświadczyć jak spostrzegają świat osoby niewidzące oraz jak pomagać osobom niepełnosprawnym. Zajęcia zakończyły się ponownie przedstawieniem Teatrzyku Kamishibai. Uśmiechnięte buzie oraz miłe słowa ze strony dzieci były dla nas wielką nagrodą.

Bardzo cieszymy się z nawiązania współpracy z bardzo twórczym zespołem MPP na Lednicy. Proponowane zajęcia nie tylko uwrażliwiają na potrzeby osób niepełnosprawnych ale też wskazują, że są one pełnoprawnymi członkami naszej społeczności. Warto ten przekaz kierować do najmłodszych bo przecież „ czym skorupka za młodu….”

Za nami kolejne spotkanie świąteczne. Pełne podsumowań, podziękowań i wzruszeń. Jak każdego roku grupa teatralna zaprezentowała nam efekty swojej kilkutygodniowej pracy. Tym razem osią przedstawienia  były kolendy, które towarzyszyły Polakom na przestrzeni dziejów i były wyrazem naszej wiary i naszych pragnień narodowych.

W  trakcie spotkania mogliśmy zobaczyć piękne dekoracje wykonane w pracowni plastycznej oraz krawieckiej. Szczególnie ciepło przyjęte zostało nasze „najmłodsze dziecko” czyli pracownia rzeźby ludowej, która zaprezentowała swoją szopkę . Podziwiając jej postaci trudno uwierzyć, że dla ich autorów był to debiut w tej formie pracy twórczej.

Dziękujemy wszystkim za włączenie się w organizację imprezy. Wasza pomoc była dla nas dowodem na to, że CAS Largo stało się miejscem prawdziwego spotkania z drugim człowiekiem.

 

Listopadowe spotkania literackie powoli staja się w CAS LARGO tradycją. Tym razem mieliśmy okazję poznać twórczość  Jana Łąckiego- człowieka wielu talentów i od  lat stałego uczestnika zajęć . Pan Jan rozweselił pochmurne listopadowe popołudnie swoimi utworami pełnymi mądrości i humoru. Utwory czytał sam autor oraz Andrzej Malicki i Izabela Paszko a piosenkę z tekstem bohatera wieczoru i własną muzyką zaśpiewał Rafał Bielazik.

Drugim elementem spotkania była wystawa ikon i kapliczek. Ekspozycja ta jest  wyrazem  współpracy między  PROMYKIM DĘBNICA a CAS LARGO. Latem tego roku grupa z Largo podczas zajęć plenerowych miała okazję poznać technikę tworzenia ikon pod okiem p. Zdzisława Niteckiego. Efektem dwudniowego wyjazdu są prace, które można oglądać w Largo do 7.12.18r. Oprócz ikon tworzonych przez naszą grupę można podziwiać także te, które powstały jako efekt wyjazdów szkoleniowych członków PROMYKA DĘBNICA. Aktualnie w LARGO można podziwiać też kapliczki które powstały w Dębnicy jako forma uczczenia 100-lecia niepodległości polski.

Obie części wieczoru łączyła osoba Jana Łąckiego, który również jest aktywnym członkiem PROMYKA DĘBNICA. Całość dopełniło spotkanie przy herbacie, któremu towarzyszyła przyjazna , pełna ciepła atmosfera.

3.10.2018r za sprawą „Kamishibajania w Gnieźnie” CAS LARGO od rana tętniło życiem . Przyjechały do nas zarówno grupy dziecięce, jak też nauczyciele i terapeuci na co dzień wykorzystujący teatrzyk w swojej pracy. Łącznie odbyło się 20 prezentacji, odbywających się w trzech salach , które na ten dzień zamieniły się w bajkowe przestrzenie. Na widowni były zarówno  dzieci z przedszkola, jak też klasy starsze ze szkoły podstawowej, do których skierowane było specjalne przedstawienie połączone z warsztatami.

Przegląd pokazał nam jak uniwersalnym narzędziem jest teatrzyk , jak wiele frajdy może sprawiać zarówno tworzenie jak tez prezentowanie przedstawień.

W drugiej części mogliśmy podzielić się swoimi  doświadczeniami , zapoznać się z aktualnymi działaniami  Zielonej Grupy , wysłuchać niezwykłej prezentacji Barbary Polińskiej na temat pracy z młodzieżą, zapoznać się z twórczością Agnieszki Gadzińskiej oraz doświadczyć, za sprawą wystąpienia  bajarza Łukasza Bernadego,  jaką rolę w opowiadaniu historii pełni cisza i muzyka.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w przeglądzie oraz tym którzy pomogli w jego przygotowaniu.

10.10.2018r w CAS LARGO odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „ Co każdy z niepełnosprawnością wiedzieć powinien” organizowane przez Polskie Towarzystwo Chorób Nerwowo- Mięśniowych Oddział Regionalny w Poznaniu. Jak co roku była to okazja do uczestnictwa w wykładzie oraz indywidualnych konsultacjach z zakresu psychologii , fizjoterapii czy zagadnień prawnych. Było to owocne spotkanie, któremu jak zwykle towarzyszyła atmosfera otwartości i akceptacji. Bardzo dziękujemy naszym gościom i zapraszamy na kolejna edycje programu.

Rozstrzygnięty został Wielki Turniej o Tytuł Super Stratega CAS LARGO. Uczestnicy Klubu Gier Planszowych oraz ich przyjaciele spotkali się na uroczystym zamknięciu Turnieju. Było wszystko, co takim momencie jest najważniejsze: podium, nagrody i wielka satysfakcja. Wszyscy uczestnicy wykazali się cierpliwością, odpowiedzialnością i umiejętnością radzenia sobie z trudnymi emocjami. Wszak nie od dziś  wiadomo, że przegrywać nie jest łatwo. W czasie spotkania przy herbacie podsumowano wakacyjny etap funkcjonowania klubu, oraz sam Turniej. Była też okazja do podzielenia się swoimi oczekiwaniami oraz opracowanie planu rozwoju Klubu. Cieszymy się, że ta forma spędzania czasu zyskała w LARGO wiernych sympatyków.  Zapraszamy wszystkich na nasze spotkania w każdy wtorek o godz.16.00.

 

 

Kamishibajanie w Gnieźnie 2018

przegląd lokalnych teatrzyków kamishibai

 

Termin: 3.10.2018 r.

 

Co to jest teatrzyk kamishibai?

Teatrzyk kamishibai (wywodzący z się z Japonii) jest połączeniem teatru ilustracji ze sztuką bajania. Dzięki swojej formie daje możliwość aktywizacji uczestników zajęć na kilku polach. Od tworzenia tekstu i ilustracji do bajek, przez przygotowywanie strojów i dekoracji, po reżyserowanie całego występu. Kamishibai jest bardzo przydatnym narzędziem zarówno dla nauczycieli, wychowawców jak też terapeutów pracujących na co dzień z osobami niepełnosprawnymi w różnym wieku. Sztuka ta pozwala na integrację całej grupy pracującej nad daną bajką. Daje szansę osobom wycofanym i nieśmiałym otworzyć się i odkryć swój potencjał. Ponieważ tworzenie jednej opowieści wiąże się z aktywizacją wielu uczestników, każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie.

Kamishibai w Largo

            Grupa Kamishibai w Largo powstała w kwietniu 2017r w  efekcie nawiązania współpracy z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną w Poznaniu, Filia w Gnieźnie .

Skupia zarówno osoby zdrowe jak też niepełnosprawne. Działanie jej polega na cotygodniowych spotkaniach oraz prezentacjach przedstawień. W trakcie spotkań prowadzona jest praca koncepcyjna nad kolejnymi przedstawieniami oraz tworzone opowieści. W taki sposób powstały dwie autorskie adaptacje znanych historii- „Tajemnica Zamku Gnieźnieńskiego” oraz „Tajemnica Nocy Świętojańskiej”.

W repertuarze grupa posiada również tradycyjną baśń japońską „Ogród niebios” która została zakupiona i była okazją do pierwszych doświadczeń z teatrzykiem. Od momentu powstania, grupa miała okazję wielokrotnie prezentować swoją twórczość.

 

Występowała podczas:

 • Dnia Sztuki w Largo 2017r
 • Koronacji Królewskiej 2017r i 2018r
 • Nocy Kupały w Małym Skansenie na Lednicy 2018

Wzięła udział w akcji Ferie w mieście 2018 goszcząc w Largo grupy dzieci z gnieźnieńskich szkół, występowała w Świetlicy Środowiskowej „Dzieci z Chmur” oraz Szkole Podstawowej nr 3.  Zajęcia dla dzieci składają się z przedstawienia teatrzyku oraz nawiązujących do niego tematycznie warsztatów (proste formy orgiami, wspólne tworzenie i prezentowanie historii, rysowanie herbów i tworzenie murów obronnych zamku)

 

Kamishibajanie w Gnieźnie

Impreza będzie okazją do zaprezentowania twórczości oraz podzielenia się doświadczeniami w pracy tą metodą.

 Oprócz występów skierowanych  do młodszych odbiorców (przedszkola, szkoły i inne placówki z Gniezna), odbędą się również warsztaty dla nauczycieli i terapeutów.  Zaprezentuje się na nich  Stowarzyszenie Zielona Grupa z Poznania, która od wielu lat wykorzystuje kamishibai w swojej pracy i stała się inspiratorem działań wielu teatrzyków w Wielkopolsce. Barbara Polińska nauczyciel-bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej w Kostrzynie opowie o pracy tą metoda z młodzieżą a Kamilla Kraczek pedagog szkolny ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kłecku przedstawi swoje doświadczenia z pracy z dziećmi niepełnosprawnymi.

 

Celem planowanej imprezy jest:

 • pokazanie teatrzyku kamishibai jako metody pracy z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi w różnym wieku
 • podkreślenie terapeutycznego działania teatrzyku,
 • dzielenie się doświadczeniami w swojej pracy z teatrzykiem,
 • zaprezentowanie twórczości lokalnych artystów,
 • integracja środowiska lokalnego.

 

 

Ramowy program przeglądu

9.00-9.30- oficjalne rozpoczęcie imprezy

9.30- 13.30 – przedstawienia dla zaproszonych grup z gnieźnieńskich placówek

13.30- 14.30 obiad dla zaproszonych gości

14.30-18.00- część szkoleniowa- występ profesjonalnego teatrzyku Stowarzyszenia Zielona Grupa, wykłady, dyskusje, warsztaty

 

Zgłoszeni uczestnicy

 • Szkoła Podstawowa z Lednogóry
 • Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Kłecka
 • Biblioteka Miejska z Czerniejewa
 • Szkoła Podstawowa z Czerniejewa
 • Łukasz Bernady
 • Grupa Bajarzy WędrujeMy
 • Stowarzyszenie Zielona Grupa
 • Szkoła podstawowa w Wierzonce
 • Biblioteka pedagogiczna w Śremie
 • Biblioteka Publiczna w Swarzędzu
 • Teatr Kamishibai CAS LARGO

 

 

 

 

 

 

W sobotę 8.09.2018 r Grupa Teatralna CAS LARGO pod kierownictwem p.Andrzeja Malickiego wzięła udział w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia”. Impreza zorganizowana w niezwykle klimatycznych wnętrzach parowozowni zgromadziła liczne grono uczestników z różnych instytucji i organizacji. Czytane fragmenty prozy S. Żeromskiego, wykład oraz muzyka F. Chopina sprawiły,że poczuć można było podniosły nastrój obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości  . Spotkanie było okazją nie tylko do zaprezentowania się na scenie, pokonania swoich słabości i ograniczeń  ale także zawarcia nowych znajomości i integracji środowiska lokalnego.

W ciepłe sierpniowe dni braliśmy czynny udział w warsztatach pisania ikon w Dębnicy. Zajęcia odbywały się 8 i 9 sierpnia w malowniczym zaciszu  Stowarzyszenia  artystyczno –rehabilitacyjno  – terapeutycznego  PROMYK „ Dębnica ‘’ W tajniki sztuki pisania ikon wprowadził uczestników pan Zdzisław Nitecki. Osoby biorące  udział w warsztatach  poznały  technikę malowania ikon na desce-od ustalenia wstępnej kompozycji, po nakładanie  kolejnych warstw farb oraz  metodę złocenia  i szczególną symbolikę kolorów. Ikony to szczególna i zarazem fascynująca  forma sztuki sakralnej.

 Dziękujemy za możliwość współudziału w  tak oryginalnych warsztatach plenerowych.

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gnieźnie uprzejmie informuje, iż w dniu 12 czerwca 2018 r. Rada Nadzorcza Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uchwałą nr 7/2018 zatwierdziła program „Zajęcia klubowe w WTZ”, a Zarząd PFRON, uchwałą nr 41/2018 z dnia 26 czerwca 2018 roku przyjął procedury przedmiotowego programu.

Celem nowego programu jest wsparcie osób niepełnosprawnych w utrzymaniu samodzielności i niezależności w życiu społecznym i zawodowym poprzez prowadzenie przez Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ) zajęć klubowych jako zorganizowanej formy rehabilitacji.

Beneficjentami programu są:

 1. osoby niepełnosprawne, posiadające ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne), które były uczestnikami WTZ i opuściły go w związku z podjęciem zatrudnienia,
 2. osoby niepełnosprawne, posiadające ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne), znajdujące się na prowadzonej przez podmiot prowadzący WTZ liście osób (o której mowa w art. 10f ust. 2a ustawy o rehabilitacji), których zgłoszenie do uczestnictwa w warsztacie zostało zatwierdzone i które nie rozpoczęły terapii w WTZ.

W odniesieniu do art. 11 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2018 poz. 1076), z zajęć klubowych w ramach programu „Zajęcia klubowe w WTZ” mogą korzystać osoby, których dotyczy wspomniany przepis, jeżeli rozpoczęły one udział w zajęciach klubowych nie później niż w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ww. ustawy tj. do dnia 5 lipca 2018 roku (dotyczy to osób niepełnosprawnych, które były uczestnikami WTZ i opuściły go w związku z podjęciem zatrudnienia).

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gnieźnie uprzejmie informuje, iż wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON w ramach ww. programu, zainteresowany podmiot prowadzący Warsztat Terapii Zajęciowej może złożyć w Powiecie Gnieźnieńskim do tut. Centrum, w terminie do dnia 24 sierpnia 2018 roku.

Szczegółowe procedury realizacji programu dostępne są na stronie internetowej www.pfron.org.pl.

 

 

W niedzielę 29 lipca po raz kolejny mogliśmy zaprezentować naszą twórczość podczas tej cyklicznej imprezy. W namiocie Strefy Dzieci pokazaliśmy „Tajemnicę Nocy Świętojańskiej” oraz „Tajemnicę Zamku Gnieźnieńskiego”. Widownia  dopisała i uważnie śledziła losy bohaterów baśni, czego dowodem były niezwykle inspirujące analizy ich zachowań. „Nie trzeba słuchać duszków tylko siebie”- stwierdziła jedna z dziewczynek, co sprawiło, ze spojrzeliśmy na naszą opowieść z całkiem nowej strony.  Dzieci miały również okazję wysłuchać legendy o Powidzu w wykonaniu Szamotulskiej Grupy Bajarzy, która gościnnie zaprezentowała swoją „kamishibajową” twórczość.

 Dziękujemy organizatorom za zaproszenie a Bibliotece Pedagogicznej za współpracę.

Noc Kupały w obrzędowości słowiańskiej to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Od kilku lat Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy organizuje imprezy mające przybliżyć pradawne obyczaje i wierzenia. Z tajemniczą nocą przesilenia wiąże się wiele legend i opowieści ,a chyba najbardziej znana jest opowieść o kwiecie paproci, który daje szczęście i bogactwo. Nad opowieścią tą pochyliła się nasza grupa Teatrzyk Kamishibai i pokusiliśmy się o jej całkowicie autorskie opracowanie literackie i graficzne. Wytrwale pracowaliśmy przez prawie trzy miesiące, a efekt mogliśmy zaprezentować podczas tegorocznej Nocy Kupały w Małym Skansenie na Lednicy. Kilkakrotnie przedstawialiśmy naszą baśń pt. „Tajemnica Nocy Świetojańskiej ” dla widowni mniejszej i większej, a największą satysfakcję sprawił nam widok dzieci, które przychodziły po raz drugi. Dziękujemy za zaproszenie i możliwość zaprezentowania efektów naszej pracy, którą na co dzień wykonujemy w CAS ”LARGO”.

 

Raz mi mówiono, że są tu na ziemi
Białe anioły z skrzydłami jasnemi.”

Narcyza Żmichowska

Takie białe anioły zawitały do CAS LARGO za pośrednictwem pań uczestniczących w warsztatach prowadzonych przez Agnieszkę Gadzińską. Spotkanie było pokłosiem tegorocznego Dnia Sztuki, w trakcie którego mogliśmy podziwiać prace wykonane pod kierunkiem p.Agnieszki. Przez kilka godzin w skupieniu uczestnicy warsztatów stworzyli rzeźby piękne i niepowtarzalne, będące często odbiciem ich autorek, jak zgodnie stwierdziły panie podziwiające efekty pracy na zajęciach. Uczestniczki nie kryły zadowolenia i satysfakcji z pracy na warsztatach i poznania nowej techniki, za pomocą której mogą realizować się twórczo.

Bardzo cieszymy się, że udaje nam się kontynuować współpracę ze środowiskiem twórczym Gminy Łubowo. Są to dla nas ważne działania, pokazujące możliwość integracji środowisk lokalnych pracujących na rzecz aktywizacji ludzi jej potrzebujących.

 

  

04.06.2018 w CAS LARGO odbyło się spotkanie informacyjne w ramach akcji „Wiem co podpisuję!”, prowadzonej w całym kraju przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się w jak uniknąć kłopotów związanych z podpisywaniem umów na usługi telekomunikacyjne oraz jak sobie radzić z nieuczciwymi sprzedawcami tego typu usług. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze a prowadzący oprócz przekazania ogólnych informacji, starali się udzielić pomocy w jednostkowych przypadkach .

Każdy z nas czasem słyszy w słuchawce telefonu miły głos, zapewniający, że dostaniemy za darmo telefon, tablet czy nawet komputer wystarczy tylko podpisać nową umowę . Wszyscy jesteśmy narażeni na nieuczciwe praktyki firm telekomunikacyjnych ale to ludzie starsi i niepełnosprawni bardzo często padają łupem oszustów, wykorzystujących ich ufność. Dlatego czytajmy dokładnie umowy, konsultujmy je z rodziną i znajomymi, szukajmy informacji. Naprawdę warto wiedzieć, co się podpisuje.

Wtorkowe popołudnie upłynęło w CAS LARGO pod znakiem Prawdziwej Sztuki czyli takiej – jak mawiał A. Einstein- która płynie z potrzeby tworzenia. Potrzeba ta powoduje, że każdego popołudnia CAS LARGO tętni życiem. Dzień Sztuki po raz kolejny stał się okazją do spotkania, wymiany wrażeń i refleksji.

„Nasza Klasa”- niezwykle poruszające, pobudzające do refleksji przedstawienie w wykonaniu Grupy Teatralnej. Treść oparta na poezji W. Szymborskiej a tytuł nawiązuje do przedstawienia T. Kantora „Umarła Klasa” oraz nazwy portalu społecznościowego, przez który ludzie odnajdywali znajomych sprzed lat. Była to okazja do wspomnień, refleksji nad własnym życiem, oraz nad światem współczesnym i jego stosunkiem do śmierci. Jego symbolem jest niezwykła sceną finałowa, w której reżyser i aktor – A. Malicki – bez emocji ogląda i fotografuje rzeczy pozostałe po „tych co odeszli”.

W dalszej części wieczoru zaprezentowali się uczestnicy zajęć Pracowni Malarskiej, którzy opowiedzieli o swoich zmaganiach twórczych z linorytem oraz doświadczeniach związanych z odkrywaniem swojego talentu malarskiego.

Gościnnie zaprezentowało się Koło Pań Kreatywnych z Łubowa pod kierownictwem Agnieszki Gadzińskiej. W CAS LARGO możemy oglądać rzeźby wykonane za pomocą utwardzania materiałów powertexem. Anioły, Afrykanki oraz Damy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników spotkania.

Grafiki oraz rzeźby można oglądać w CAS LARGO do 7.05.2018r. Serdecznie zapraszamy.


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 34 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 34 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 63 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 34 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 34 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 63 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Dzień Kobiet w CAS LARGO to nowa inicjatywa, która pozwoliła pochylić się nad potrzebami kobiet w każdym wieku. Chcieliśmy aby Panie mogły zrobić coś tylko dla siebie: porozmawiać o nurtujących problemach i poczuć, że są piękne i kobiece w wieku 40+ . Odbyły się trzy spotkania. Najpierw położna pani Agnieszka Dengler omówiła problemy związane z okresem menopauzalnym. Ilość pytań zadawanych przez uczestniczki pokazała, że takie spotkania wymagają kontynuacji. Pani Karolina Przygoda, która jest właścicielką salonu urody ESCADA, wtajemniczała nas w sekrety pielęgnacji skóry i makijażu zarówno teoretycznie jak też praktycznie. A na koniec pani Monika Bartkowiak pokazywała ćwiczenia, które pomagają w utrzymaniu sylwetki w każdym wieku. Bardzo dziękujemy wszystkim wymienionym paniom, które z dobrego serca i chęci niesienia pomocy innym poświęciły dla nas swój czas. Dzień Kobiet nie mógł obyć się bez słodkiego poczęstunku i „babskiego gadania” przy kawie.

Dzień Kobiet


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 34 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 34 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 63 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 34 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 34 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 63 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

W tym roku CAS LARGO po raz pierwszy włączyło się w organizację wypoczynku dla dzieci spędzających ferie w mieście. 14 i 15 lutego mieliśmy okazję gościć dzieci i młodzież ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Szkoły Podstawowej nr 12. Uczestnicy zajęć obejrzeli przedstawienia teatrzyku Kamishibai oraz wzięli udział w warsztatach opartych na prezentowanych baśniach. W ich trakcie powstała nowa historia narysowana przez młodzież, z której wynikało, że księżniczki nie bardzo lubią sprzątać, piękne kolorowe motyle origami oraz niepowtarzalne mury zamkowe. Po raz kolejny mogliśmy przekonać się jak uniwersalnym narzędziem do pracy jest nasz niepozorny teatrzyk . Bardzo dziękujemy członkom grupy Papierowy Teatr, którzy mimo problemów zdrowotnych zadbali o wysoki poziom prezentacji oraz Paniom z Biblioteki Pedagogicznej za współpracę.

Ferie z Kamishibai


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 34 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 34 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 63 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 34 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 34 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 63 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Walce, tanga, charlestony zagościły w Largo z okazji kolejnego spotkania integracyjnego. Kreacje pań i panów, cudowna muzyka grana przez Aleksandra Cherevchenko przeniosły nas w zaczarowany świat lat przedwojennych. Wielkie wrażenie zrobił na wszystkich pokaz pracowni tańca prowadzonej przez Marcina Kuźlaka. Jako pierwsza wystąpiła Lidka Przybysz w improwizowanym tańcu na wózku. Mogliśmy podziwiać jak wielkie zrobiła postępy w trakcie roku treningów. Brawo! Następnie zaprezentowała się grupa taneczna w walcu oraz pokazie tanga argentyńskiego tańczonego do muzyki granej przez akordeonistę. Całość stanowiła niezwykle atrakcyjna prezentację, do czego niewątpliwie przyczyniła się muzyka na żywo oraz piękne kreacje pań i panów. Pan Marcin pełnił rolę wodzireja do końca wieczoru, porywając panie do tańca lub ucząc kroków tańców z epoki. Bardzo dziękujemy. W przerwie między tańcami czekały na wszystkich pączki jak przystało na „tłusty czwartek”.

Bardzo dziękujemy Pani Staroście, która mimo nawału obowiązków przybyła na nasze spotkanie, kierując do uczestników wiele miłych słów.

Dziękujemy również wszystkim za aktywny udział i stworzenie atmosfery pełnej ciepła, otwartości i akceptacji.

Lata 20-te i lata 30-te

 

JAK MĄDRZE WSPIERAĆ ROZWÓJ DOROSŁYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – WARSZTATY DLA OPIEKUNÓW

Zajęcia grupowe z psychologiem w CAS LARGO – 2018r.

Odbiorcy: opiekunowie (w tym rodzice) dorosłych osób niepełnosprawnych

Częstotliwość i liczba zajęć:4 godziny/ miesiąc (zajęcia 2 godz. co dwa tygodnie), 10 spotkań

Okres trwania zajęć: luty – czerwiec 2018r.

Forma zajęć: zajęcia w formie warsztatowej (grupowej – stała grupa od 6 do 16 osób)

Cel zajęć:

Ogólnym celem zajęć jest rozwój konstruktywnych postaw dotyczących wspierania rozwoju dorosłych osób niepełnosprawnych pozostających w relacji zależności ze swoimi opiekunami/ rodzicami. W efekcie ma to umożliwić rozwój potencjału i wzrost dobrostanu zarówno podopiecznych, jak i opiekunów. Uczestniczy szkolenia będą mieli okazję do pogłębienia wiedzy dotyczącej potrzeb zarówno osób niepełnosprawnych, jak i własnych, a także treningu konstruktywnych zachowań komunikacyjnych. Planowane zajęcia umożliwią im przyjrzenie się swoim postawom i pogłębienie świadomości siebie. Dadzą okazję do znalezienia i wzmocnienia zasobów dotyczących radzenia sobie z wyzwaniami i trudnościami wynikającymi z pełnionej roli opiekuna osoby niepełnosprawnej.

Zakres tematyczny zajęć:

SPOTKANIE 1 i 2: Rodzaje postaw dotyczących wspierania i opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymii ich konsekwencje dla rozwoju tych osób ; pierwsze spotkanie obejmuje poznanie się i wstępną integrację uczestników oraz ustalenie kontraktu zajęć.

SPOTKANIE 3 i 4: Potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rozpoznawanie, potrzeby opiekunów osób niepełnosprawnych i ich rozpoznawanie.

SPOTKANIE 5 i 6: Konstruktywna komunikacja w rodzinie.

SPOTKANIE 7 i 8: Konstruktywne rozwiązywanie konfliktów w rodzinie.

SPOTKANIE 9 i 10: Wspieranie rozwoju emocjonalnego osób niepełnosprawnych oraz ich samodzielności i zaradności; spotkanie dziesiąte obejmuje podsumowanie i ewaluację całego cyklu zajęć

Prowadząca: Małgorzata Święcichowska – psycholog

Mikołajkowa Zumba jak zwykle przyniosła uczestniczkom wiele radości, co widać na zdjęciach umieszczonych poniżej.
[Czytaj więcej...]
7 grudnia mieliśmy okazje gościć w CAS LARGO poetkę – Elżbietę Gałęzewską Krasińską. Pani Elżbieta jest gnieźnianką i zawsze chętnie prezentuje swoją twórczość w naszym mieście. Tym razem jako przedstawicielka Związku Literatów Polskich przybliżała twórczość polskich poetów współczesnych oraz swoją własną – zawartą w tomikach „Pryzmat codzienności”, „Tylko dotykam czule opakowań” oraz nigdzie dotąd niepublikowaną. W trakcie spotkania przy filiżance herbaty p. Elżbieta opowiedziała o początkach swojej przygody z poezją oraz procesie twórczym w czasie którego powstaje. Było to kameralne spotkanie w spokojnej, ciepłej atmosferze jesienno-zimowego zadumania. Dziękujemy p. Elżbiecie oraz wszystkim, którzy znaleźli chwilę w przedświątecznej krzątaninie. [Czytaj więcej...]
1 grudnia za sprawą teatrzyku kamishibai do SP 3 zawitała księżniczka z zamku gnieźnieńskiego. Nasza grupa zaprezentowała autorską adaptację znanej legendy połączoną z opartymi na niej zajęciami warsztatowymi. W zajęciach łącznie uczestniczyło około sześćdziesięcioro dzieci (3 klasy). Było to dla nas wszystkich nowe doświadczenie wymagające wiele energii ale również przynoszące wiele satysfakcji. „ Nie spodziewałem się że będziemy mieli taka fajną lekcję”- podsumował zajęcia jeden z uczniów. Spotkanie z każdą kolejna grupą pokazuje jak uniwersalnym narzędziem w pracy z dziećmi jest Papierowy Teatr.
[Czytaj więcej...]
24.11.2017r. Teatrzyk Kamishibai zawitał do Szkoły Podstawowej nr 3, gdzie nasza grupa pokazała baśń japońską pt. „ Ogród niebios”. Dzieci oprócz przedstawienia miały okazję uczestniczyć w warsztatach orgiami, w czasie których robiły papierowego motyla. Bardzo cieszymy się, że możemy pokazać efekty naszej pracy również poza CAS LARGO i że przedstawienia cieszą się zainteresowaniem dzieci, które w skupieniu słuchały historii o prawdziwej miłości.
Dziękujemy P. Jadwidze z Biblioteki SP3 za zaproszenie i z niecierpliwością czekamy na następne spotkania.
[Czytaj więcej...]
Wieczór poetycki

Ciepłe płomienie świec, piękna muzyka i poezja zagościły w Largo w dn.23.11.2017r przy okazji wieczoru autorskiego Izabeli Paszko, która w ten sposób dzieliła się z nami radością z wydania swojego debiutanckiego tomiku poezji pt. „List do marzenia”. Poezję czytała sama autorka oraz uczestnicy Grupy Teatralnej pod kierownictwem Andrzeja Malickiego a oprawę muzyczną stanowiły piękne, nastrojowe utwory grane na akordeonie przez Oleksandra Cherevchenko – naszego gościa z Ukrainy.
Gratulujemy Izie odwagi i determinacji w dążeniu do spełniania marzeń a wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i stworzenie niezwykle ciepłej i przyjaznej atmosfery spotkania.
[Czytaj więcej...]

25.10.2017 w Largo po raz kolejny odbyło się spotkanie będące okazją do zaprezentowania działających pracowni. Grupa – Teatrzyk Kamishibai po raz pierwszy zaprezentowała efekty swojej kilkumiesięcznej pracy. Teatrzyk Kamishibai to sztuka opowiadania historii z wykorzystaniem papierowych kart umieszczonych w drewnianej skrzynce będącej dla nich tłem.
Widzowie mieli okazję obejrzeć japońską baśń „Ogród Niebios” oraz „Tajemnicę Zamku Gnieźnieńskiego” w autorskim opracowaniu graficznym i literackim. Baśniowa atmosfera przedstawień podkreślona była stylową muzyką, strojami osób czytających i osobą bajarza w czarnej pelerynie, który wprowadzał widzów w ten niezwykły świat. Po raz kolejny okazało się, że w dobie komputerów i TV ciągle mamy wielką potrzebę żywego kontaktu i zasłuchania w opowieści bajarzy o czym świadczyła ilość osób przybyłych na ten wieczór.
Natura i architektura to tytuł wystawy fotograficznej, której wernisaż miał również miejsce tego wieczoru. Pracownia fotografii zaprezentowała niezwykłe, bardzo osobiste spojrzenie na Gniezno. Autorzy zdjęć zwrócili nam uwagę na przepiękne detale architektoniczne, które na co dzień mijamy nie zwracając na nie uwagi. Smutne spojrzenie lwa, który przez wiele lat strzegł wejścia do apteki Pod Lwem a, Św.Jerzy dzielnie walczący ze smokiem, sierp i snop zboża to niemi świadkowie mijającego czasu uchwyceni w obiektywie aparatu. Obok nich możemy podziwiać piękno gnieźnieńskich jezior i parków. Gałązka wiśni na tle muru, ptak ukrywający się w trzcinie są odzwierciedleniem wrażliwości autorów. Wystawę można zobaczyć w Largo do 15.11.2017. [Czytaj więcej...]

30 lipca 2017 roku był bardzo ważnym dniem dla naszej grupy Teatrzyku Kamishibai. Zostaliśmy zaproszeni przez Bibliotekę Pedagogiczną do zaprezentowania naszego autorskiego przedstawienia pt. Tajemnica Zamku Gnieźnieńskiego na Koronacji Królewskiej. Oryginalny tekst, ilustracje oraz nieznana szerzej forma teatrzyku, cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci i ich rodziców, co było dla nas źródłem wielkiej satysfakcji. Stawiamy pierwsze kroki , które są może jeszcze niepewne ale ciągle uczymy się i odkrywamy nowe możliwości. Dziękujemy Bibliotece Pedagogicznej za umożliwienie nam zaprezentowania baśni oraz wszystkim, którzy wzięli udział w przygotowaniu przedstawienia.

W związku z licznymi wyjazdami wakacyjnymi naszych uczestników oraz prowadzących nastąpią zmiany w rozkładzie zajęć.

Gimnastyka – środa o godz. 15:15

Zajęcia

Przerwa urlopowa

Teatralne

1.07-31.08

Komputerowe

1.07-31.08

Malarstwo

1.07-31.08

Klub miłośników j. angielskiego

zawieszone

Gimnastyka

24.07-6.08

Zumba

16.07-22.07

Rękodzieło

24.07-6.08

Fotografia

1.08-31.08

Psycholog

1.08-31.08

Pozostałe zajęcia bez zmian.

Tradycją stają się już letnie wyjazdy integracyjne uczestników zajęć w CAS LARGO do Dębnicy. Korzystając z gościnności Stowarzyszenia PROMYK Dębnica, wyjechaliśmy powitać lato. Aura okazała się mało letnia i pokrzyżowała nieco plany, ale spotkanie na łonie natury było bardzo sympatyczne. Organizatorzy zadbali o to, by mimo padającego deszczu można było spędzić czas twórczo. Chętni mogli wziąć udział w warsztatach rzeźbiarskich, czego efektem były ulepione, zgodnie ze słowiańska tradycją, garnki.

Spotkanie zakończyło wspólne biesiadowanie.

Bardzo dziękujemy PROMYKOWI DĘBNICA za zaproszenie i liczymy na dalszą  współpracę.

28.06.2017 r. w CAS LARGO odbyło się kolejne spotkanie łączące różne pokolenia i środowiska. Tym razem okazją był wieczór muzyczny z balladami zespołu Scorpions. Zebrani mogli posłuchać polskich przekładów tekstów ballad czytanych przez p. Marka Cybułkę, na tle muzyki zespołu. Wieczór był bardzo poetycki i pełen zadumy a został dedykowany jednej z uczestniczek zajęć w CAS LARGO, która przegrała swoją walkę z chorobą. Bardzo dziękujemy p. Markowi i p. Iwonie za zaproszenie do „krainy łagodności” – którą tworzą muzyka, poezja i wrażliwi ludzie.


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 63 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 63 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 63 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Pikniki z okazji Dnia Dziecka organizowane dla rodzin zastępczych są stałym punktem działań pomocowych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.  W tym roku odbył się on w dniu 7.06.2017 roku w Centrum Kultury EsTeDe. Wśród wielu atrakcji przygotowanych dla dzieci znalazły się również działania pracowników i uczestników zajęć CAS Largo. Widoczna była grupa fotograficzna z p. Michałem, a efekty ich pracy mamy nadzieję zobaczyć już wkrótce.

Do aktywności całe rodziny zachęcała p. Monika i grupa ZUMBY. Dzieci miały okazję poznać technikę dekupage pod okiem p. Anety, lepić ozdoby z masy solnej z p. Ireną, czy uczestniczyć w przedstawieniach teatrzyku Kamishibai.

Bardzo dziękujemy za pomoc i współpracę Bibliotece Pedagogicznej w osobie P. Elżbiety Sobeckiej i P. Kasi Wilczkowskiej na co dzień z nami współpracującej przy tworzeniu teatrzyku oraz p. Dance z teatru im. A.Fredry za pomoc w doborze i wypożyczeniu stroju i pięknych kapeluszy.

Wszyscy się świetnie bawili a dobrego samopoczucia nie zepsuł nawet nagły deszcz.


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 63 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 63 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 63 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Integracja to działanie zmierzające do wzajemnego poznania, szukania tego co wspólne. Wtedy okazuje się, że osoba na wózku po prostu inaczej się porusza, cudzoziemiec po prostu mówi innym językiem, osoba starsza ma po prostu więcej zmarszczek, a wszyscy jesteśmy  ludźmi o podobnych potrzebach.

Właśnie tak rozumianej integracji służą spotkania organizowane w CAS LARGO. Nie inaczej było 24.05.2017 podczas spotkania z kultura ukraińską, którą przedstawiła nam Valentyna Cherevchenko – Ukrainka od kilku lat mieszkająca w Gnieźnie. Pani Valentyna opowiedziała nam o Ukrainie z jej historią, pięknymi zwyczajami, ludźmi budującymi dumę i tożsamość narodową. Mieliśmy okazję również spróbować tradycyjnego jadła ukraińskiego oraz pięknego i smacznego tortu wykonanego przez prowadzącą. Każdy mógł również zrobić sobie pamiątkę ze spotkania. W trakcie warsztatów uczestnicy spotkania ozdabiali  drewniane łyżki metodą dekupage z użyciem ludowych ukraińskich wzorów. Ludową tradycją Ukrainy jest również wykonywanie lalek – motanek. Z tą słowiańską sztuką, uczestnicy naszych zajęć krawiectwa oraz rękodzieła zapoznawali się już wcześniej a efekty ich prac pięknie ozdabiały sale w których odbywało się spotkanie.

Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem i po raz kolejny okazało się, że więcej nas łączy niż dzieli.  


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 63 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 63 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 63 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Dwa miesiące temu rozpoczęła swoją działalność nowa odsłona Pracowni Teatralnej czyli Papierowy Teatr – Kamishibai. Skupia on grupę bardzo twórczych ludzi a pierwsze efekty naszej pracy mogliśmy zaprezentować w świetlicy środowiskowej „Dzieci z chmur”. 30.05.2017 roku odbyło się przedstawienie baśni japońskiej pt „Ogród Niebios” połączone z nauką japońskiej sztuki składania papieru czyli orgiami.

Dzieci słuchały w skupieniu i bardzo aktywnie uczestniczyły w warsztatach orgiami składając barwnego motyla. Okazało się, że w epoce szybko zmieniających się obrazków, dzieci ciągle potrafią słuchać, skupiać się na snutych niespiesznie  opowieściach. Spotkanie to dało całej grupie wiele satysfakcji i energii do dalszej pracy.

W dniu 27.04.2017 roku spotkaliśmy się w LARGO  z Panem Maciejem Napieralskim, który przedstawił nam działalność Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. W bardzo szerokim zakresie pomaga ona osobom niepełnosprawnym ze szczególnym uwzględnieniem osób poruszających się na wózkach. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze i było okazją nie tylko do zdobycia informacji ale też podzielenia się swoimi doświadczeniami. Wielu jego uczestników znalazło ofertę odpowiadającą ich potrzebom. Mamy wielką nadzieję, że  był to początek dalszej udanej współpracy.


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 34 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 34 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 34 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 34 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 34 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 63 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 63 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 63 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 34 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 34 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 34 in /largo/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

W radosnej atmosferze przebiegały świąteczne warsztaty plastyczne w Centrum Aktywności Społecznej „LARGO”.
Uczestnicy zdobili wielkanocne jajka różnymi technikami plastycznymi.  Wykazali się przy tym dużą kreatywnością i artystycznym zapałem, wspólnie podziwiając wykonane dzieła. Na twarzach artystów z pasji było widać radość tworzenia i zadowolenia z efektów pracy. Takie spotkanie – warsztaty – daje wszystkim  wiele radości, wzbudza pozytywne emocje. Wzajemna integracja służy wspólnemu dobru, a przede wszystkim miłe towarzystwo sprzyja rozwojowi artystycznemu i uwrażliwia na drugiego człowieka. Mamy nadzieję, że kolejne spotkania będą równie owocne.

29.03.2017 był w Centrum Aktywności Społecznej Largo dniem szczególnym. Po raz trzeci świętowaliśmy Dzień Sztuki czyli prezentację działań twórczych Pracowni Teatralnej i Malarskiej. Grupa teatralna zaprezentowała przedstawienie „Dwa Nieba” będące adaptacją bajki filozoficznej „Jak Bóg Major utracił tron” oraz opowiadania „Kurczak Mały”. Obie adaptacje pochylały się nad kondycją współczesnego człowieka, jego osamotnieniem oraz sensem walki z ustalonym i narzuconym porządkiem.

Drugą część tego spotkania stanowił wernisaż wystawy Andrzeja Przedwojskiego, który związany jest z naszą pracownią malarską niemal od początku jej istnienia i który mówi o sobie, że nie potrafi malować. Prezentowane obrazy oraz zainteresowanie oglądających mówią jednak coś innego. Wzrok przyciągają zwłaszcza formy duże, odważne zarówno w warstwie kolorystycznej jak też formie. Uznanie budzi również różnorodność tematyczna obrazów. Od skromnego autoportretu przez malarstwo pejzażowe do niezwykle symbolicznej Golgoty. Wystawę oglądać można do końca kwietnia. Zachęcamy i zapraszamy.

Dzień ten to nie tylko okazja do spotkania się ze sztuką ale również drugim człowiekiem. Dziękujemy wszystkim za przybycie oraz stworzenie niezwykłej i ciepłej atmosfery.

Od  1.03.2017 roku wprowadzamy Wiosenny Rozkład Zajęć. W związku z tym zmianie ulegają dni i godziny prowadzonych warsztatów. Prosimy o prześledzenie zmian w zakładce Plan Zajęć.  
Jednocześnie informujemy, że zajęcia Pracowni Fotograficznej odbywać się będą od 20.03.2017 roku.

Pierwsze w tym roku spotkanie integracyjne już za nami. Tym razem motywem przewodnim były lata 80-te, co pozwoliło wielu osobom przenieść się wspomnieniami do czasów minionych. Spotkanie było też okazją do zaprezentowania Pracowni Ruchu i Tańca. Po raz kolejny okazało się, że nic nie integruje tak jak muzyka i taniec. Szczególnym, bo odbywającym się w LARGO po raz pierwszy, wydarzeniem była prezentacja tańca na wózku. Gratulujemy Lidce i Marcinowi i życzymy dalszych postępów w drodze do mistrzostwa.

Dziękujemy za przybycie wszystkim gościom mając nadzieję, że była to prawdziwa chwila wytchnienia w nawale codziennych obowiązków. [Czytaj więcej...]

 

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gnieźnie
ogłasza rozpoczęcie postępowania o udzielenie zamówienia na
„Przeprowadzenie „Warsztatów z zarządzania emocjami” oraz „Warsztatów z dobrej komunikacji w rodzinie” dla uczestników projektu „Poprawa dostępu do usług wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej” 7.2.1. WRPO14+”
w trybie zapytania ofertowego o wartości poniżej 30.000,00 euro.

 

 
 

Prawdziwa sztuka to taka, która pochodzi z potrzeby tworzenia.

Albert Einstein

 

Zachęcamy wszystkich do śledzenia zawartości zakładki Nasza twórczość. W związku z tym, ze do CAS LARGO przychodzi wielu bardzo twórczych ludzi, chcemy umożliwić im pokazanie światu swojej „prawdziwej sztuki”. Na początek coś do posłuchania czyli Autumn’s Moon – kompozycja i wykonanie Rafał Bielazik.
Po świąteczno-noworocznej przerwie wracamy do zajęć i spotkań integracyjnych. Od 9.01.2017r. odbywać się będą wszystkie zajęcia, ale godziny niektórych ulegają zmianie. Bardzo prosimy o zapoznanie się ze zmianami w zakładce plan zajęć.
Za nami kolejne świąteczne spotkanie integracyjne, które zgromadziło w CAS LARGO uczestników zajęć i ich przyjaciół. Szczególną radość sprawił nam wszystkim widok nowych twarzy, u których atmosfera otwartości i ciepła panująca na spotkaniu, wywołała wzruszenie. Mogliśmy po raz kolejny podziwiać pracę naszej grupy teatralnej, która wprowadziła nas w świąteczny nastrój swoim występem oraz popisy muzyczno-wokalne naszej nowej grupy. Niestety choroby wykluczyły z występu większość wokalistów ale ich miejsce zajęli spontaniczni ochotnicy. Wspólne śpiewanie kolęd i piosenek świątecznych znakomicie zintegrowało wszystkich uczestników. Dziękujemy p. Marii za zaangażowanie i akompaniament. Ozdoby świąteczne wykonane w pracowni plastycznej i krawieckiej przepięknie udekorowały sale, wzbudzając podziw dla twórców. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację spotkania.

[Czytaj więcej...]

Każdy taniec jest odkryciem nas samych.

Martha Graham

29.11.2016r., dane nam było być świadkami takiego odkrywania siebie podczas pokazu tańca na wózkach. Odbył się on w ramach projektu „Ostatnia Mila”, w którym udział biorą uczestnicy Grupy Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych. Był to już trzeci pokaz, który unaocznił jak długą drogę przeszli tancerze uczestnicząc w cotygodniowych treningach, wkładając w nie energię, pasję i wiarę że wszystko jest możliwe.

Gratulujemy z całego serca i z niecierpliwością czekamy na prezentację działań Pracowni Ruchu i Tańca w Largo.

Śpiewanie to ten rodzaj ekspresji, który pozwala nie tylko uwolnić od napięć i wywołać uśmiech na każdej twarzy ale także buduje więzi i integruje. Zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych na zajęcia ze śpiewu, które odbywają się w czwartek o godz. 11.00. W tym miejscu serdecznie dziękujemy pani Marii, która zechciała poświęcić swój czas i podzielić się z uczestnikami swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem.

Wieczór poezji i malarstwa

Niektórzy lubią poezję
Niektórzy –
czyli nie wszyscy.
Nawet nie większość wszystkich ale mniejszość.
Nie licząc szkół, gdzie się musi,
i samych poetów,
będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.

Wisława Szymborska

[Czytaj więcej...]

W dniach 5, 12, 19, 26 października uczestnicy II edycji projektu „Jestem niepełnosprawny – mam prawo żyć, działać i pracować w społeczeństwie” organizowanym przez Stowarzyszenie Maki w Gnieźnie, brali czynny udział w zajęciach plastycznych prowadzonych w Centrum Aktywności Społecznej „Largo”.

Uczestnikami warsztatów plastycznych były osoby z ŚDS Trzemeszno, WTZ Kłecko oraz ŚDS „Dom Tęcza”. Spotkania przebiegały w miłej atmosferze, uczestnicy ozdabiali różne przedmioty codziennego użytku techniką decoupage.

Goście nie tylko brali udział w zajęciach plastycznych, ale także zapoznali się z szerokim wachlarzem proponowanych zajęć naszych pracowni, skierowanych głównie do osób niepełnosprawnych oraz zapoznali się z celami naszej instytucji.

Drzwi naszego centrum są otwarte na dalszą współpracę. Liczymy w przyszłości na kolejne takie spotkania.

[Czytaj więcej...]

Informujemy, że nastąpiły zmiany w naszym jesiennym rozkładzie zajęć. Powróciły zajęcia w ramach Pracowni Fotograficznej (czwartek godz. 17.00 – 18.30) oraz Klubu Miłośników Języka Angielskiego (piątek godz. 16.00 – 18.00). Odpowiadając na potrzeby uczestników zwiększamy również częstotliwość zajęć z Gimnastyki korekcyjnej, na którą zapraszamy w środy (17.00 – 18.00) i czwartki (17.30 – 18.30) oraz zwiększamy ilość godzin Malarstwa i rysunku (wtorek 15.00 – 18.00). Zmiany nastąpiły również w Pracowni krawieckiej. Zajęcia odbywać się będą w dwóch grupach (wtorek 14.00 – 16.00 oraz 16.00 – 18.00). Wszystkie osoby zainteresowane uczestnictwem w zajęciach CAS LARGO zachęcamy do śledzenia zmian w zakładce Plan zajęć.


Lecz ludzi dobrej woli jest więcej
i mocno wierzę w to,
że ten świat
nie zginie nigdy dzięki nim.

O aktualności przesłania piosenki Cz.Niemena mogliśmy przekonać się w sobotę 1.10.2016r podczas akcji szycia lalek na aukcję , z której pieniądze mają być przeznaczone na leczenie chorej Elizy. W tłumie harcerzy, którzy opanowali tego dnia Stary Lamus, swoje miejsce znalazły tez panie z pracowni Krawieckiej LARGO pod wodzą nieocenionej p.Bożenki. [Czytaj więcej...]

W czwartek 29.09.2016r. odbyła się kolejna edycja programu „Co każdy z niepełnosprawnością wiedzieć powinien” realizowanego przez Polskie Towarzystwo Chorób Nerwowo-Mięśniowych. Gościliśmy ludzi na co dzień zajmujących się problemami osób niepełnosprawnych którzy, dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się porady prawne oraz te związane z funkcjonowaniem na rynku pracy. Uczestnicy spotkania mieli również okazję porozmawiać o codziennych problemach osób niepełnosprawnych z psychologiem oraz zasięgnąć opinii fizjoterapeuty. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem oraz przebiegło w bardzo miłej i otwartej atmosferze. Bardzo dziękujemy naszym gościom i już teraz zapraszamy na przyszłoroczną edycję programu. [Czytaj więcej...]

Akademia @ktywności

W ramach współpracy z Fundacją na rzecz poprawy jakości życia- OD-Nowa, w CAS LARGO realizowany jest projekt „Akademia @ktywności- szkolenia komputerowe dla osób w wieku 50 lat i więcej”. Zajęcia dla 30 osób chcących podnieść swoje kompetencje w zakresie obsługi komputera, rozpoczęły się 28.09.2016r. Informujemy również, że prowadzimy nabór do grup rozpoczynających zajęcia w listopadzie. Zapraszamy osoby pracujące w wieku 50+ , które mają potrzebę doskonalenia swoich umiejętności.

Wszystkie szkolenia są bezpłatne!

Zapraszamy wszystkie osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunów do udziału w programie „ Co każdy z niepełnosprawnością wiedzieć powinien” realizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Nerwowo-Mięśniowych. Spotkanie odbędzie się w Largo dnia 29.09.2026r o godz. 9.00. Będzie to okazja do skorzystania z porad prawnika, lekarza orzecznika, psychologa czy fizjoterapeuty.

Informujemy, że zajęcia Klubu Miłośników Języka Angielskiego z przyczyn organizacyjnych zostają zawieszone. W celu otrzymania bliższych informacji prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy. Wszelkie informacje o zmianie w harmonogramie zajęć są umieszczane również na naszej stronie internetowej.

W dniu 14.09.2016r. zostaliśmy zaproszeni przez Stowarzyszenie MAKI na Święto Ziemniaka do ŚDS „Dom Tęcza”. Impreza odbywająca się w ludowym anturażu była okazją nie tylko do zabawy, ale też do zawarcia znajomości oraz zdobycia nowych doświadczeń. Zostaliśmy przyjęci bardzo otwarcie i serdecznie, za co bardzo dziękujemy pracownikom oraz uczestnikom zajęć w „Domu Tęcza”. Mamy też nadzieję na rewanż przy okazji imprez integracyjnych organizowanych w CAS LARGO.

ziemniak

Z przykrością informujemy, że zaplanowany na 29.09.2016r. finisaż wystawy Anastazji Holland „Opowieści ze świata Elfów” z przyczyn organizacyjnych nie odbędzie się. Za zaistniałą sytuację – przepraszamy!

Wrzesień przyniesie nam zmiany w planie zajęć. Pracę wznawiają pracownie komputerowa, malarska oraz teatralna. Zwracamy uwagę na nowe godziny zajęć z gimnastyki. Szczegółowy plan w zakładce Plan Zajęć. Wszystkich chcących aktywnie spędzać czas w miłej atmosferze serdecznie zapraszamy.

Klub Miłośników Języka Angielskiego zabrał nas w niezwykłą podróż sentymentalną. Program artystyczny  „The Beatles for us”, na który składały się piosenki zespołu oraz ich polskie tłumaczenia, był efektem kilkumiesięcznej pracy całej grupy pod opieką Marka Cybułki. [Czytaj więcej...]

Uczestnicy Grupy Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych, biorący udział w projekcie „Ostatnia Mila”, mieli okazję zaprezentować owoc swojej ciężkiej pracy w Sali Gimnastycznej SP 2. Występy taneczne podziwiała wierna widownia, która ukradkiem ocierała łzy wzruszenia. Zarówno układ grupowy jak też występ solowy Lidki i Marcina był niezapomnianym doświadczeniem. Wielkie gratulacje! [Czytaj więcej...]

Pełni obaw co do warunków pogodowych, różnymi środkami lokomocji wyruszyliśmy do Dębnicy, gdzie czekali na nas mili gospodarze ze stowarzyszenia „Promyk”. Przywitało nas jednak piękne słońce, które towarzyszyło całemu spotkaniu. Dzięki temu mogliśmy stworzyć wspólny obraz ukwieconej łąki, upiec kiełbaski czy wreszcie pośpiewać sobie przy akompaniamencie gitary. Nic tak nie sprzyja integracji jak wspólne śpiewanie- to prawda znana od zawsze. Nacieszyliśmy się spokojem, pięknymi widokami , świeżym powietrzem i naładowawszy akumulatory wróciliśmy pełni radości do Gniezna. Bardzo dziękujemy panu Jarkowi, który odwiózł wszystkich „wózkowiczów” pod dom oraz naszym gospodarzom z „Promyka”. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Czesi, która jest pomysłodawczynią wyjazdu i która bardzo się zaangażowała w jego organizację. [Czytaj więcej...]

Z wizytą w grodzie Halszki – pod takim hasłem odbyło się w CAS LARGO spotkanie z wybitnym regionalistą panem Pawłem Mordalem. Nasz gość odsłonił zebranym małą część tajemnic Ziemi Szamotulskiej a wszyscy mamy nadzieję odkryć dalsze w czasie wycieczki do Szamotuł. Impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem a zakończyła się słodkim poczęstunkiem, który był okazją do podzielenia się refleksją i miłego spędzenia popołudnia co sprzyja głębszemu poznaniu i integracji uczestników.
Spotkanie w CAS LARGO to kolejna odsłona rozwijającej się współpracy między LARGO a instytucjami kulturalnymi z Szamotuł. Jak dotąd gościliśmy u siebie poetkę Wiesławę Szajkowską i gawędziarza Łukasza Bernady zaś prace wykonane w naszej pracowni malarskiej, wystawiane były w tamtejszym Domu Kultury. W tym miejscu należy wspomnieć, jak wielką rolę w rozwijaniu tej współpracy pełni Pan Marek Cybułka, któremu dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w organizacji spotkania. [Czytaj więcej...]

Dnia 25.05 2016 Zakład Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat w Gnieźnie zorganizował w Largo ”Dzień otwarty dla osób niepełnosprawnych”.

Tego dnia pracownicy ZUS udzielali odpowiedzi na pytania osób niepełnosprawnych, m.in.: zasad przyznawania rent, orzecznictwa lekarskiego, rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, uprawnień pracowniczych, zasad dofinansowania pracodawców z tytułu zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz instytucjonalnego wsparcia takich osób itp. [Czytaj więcej...]

28 kwietnia br. odbyło się w Largo kolejne spotkanie integracyjne. Tym razem był to II Dzień Sztuki a oprawę stanowiły prezentacja Warsztatów Teatralnych oraz wernisaż prac pana Jana Łąckiego.
Pan Jan jest związany z nami od początku istnienia Largo, nic więc dziwnego że jego prace wypełniły obie sale na parterze nadając im niezwykły klimat. Zebrani goście mogli podziwiać obrazy, rzeźby, grafiki, witraże czy też prace wykonane z filcu. [Czytaj więcej...]

17.03.2016 roku odbyło się w Largo kolejne w tym roku spotkanie integracyjne . Tym razem motywem przewodnim były „wielkanocne jaja”. Licznie zgromadzeni uczestnicy mogli realizować się twórczo ozdabiając styropianowe jaja techniką decupage. Powstały w ten sposób niepowtarzalne świąteczne ozdoby. Była to również okazja do spotkania przy kawie i słodkim ciasteczku dająca chwile wytchnienia w ferworze przedświątecznych przygotowań. 

Dziękujemy wszystkim za przybycie i pomoc w organizacji tego miłego spotkania. [Czytaj więcej...]

26 lutego 2016 roku Grupa Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych w ramach wspólnych spotkań wybrała się razem z opiekunami do gnieźnieńskiego teatru. Tym razem mieliśmy przyjemność obejrzeć spektakl zatytułowany: „Nasze miasto”, który wyreżyserował Piotr Kruszczyński.

Spektakl jest opowieścią o małym, amerykańskim miasteczku Grovers Corners, jednak równie dobrze może to być opowieść o Gnieźnie, co zresztą zostało podkreślone przez reżysera na zakończenie przedstawienia. [Czytaj więcej...]

Centrum Aktywności Społecznej LARGO zaprasza wszystkich chętnych do skorzystania z 

BEZPŁATNYCH PORAD PSYCHOLOGA

Gwarantujemy skuteczną pomoc i przyjazną atmosferę.


Porady odbywają się we wtorki w godz. od 14:15 do 16:15


Zapisy pod numerem telefonu: (61) 425-04-69

lub osobiście przy ul. Kościuszki 7

AKADEMIA ŻYCIA prowadzona przez fundację Podaj Dalej im doktora Piotra Janaszka, to jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie, mające w sposób kompleksowy pomagać młodym ludziom poruszającym się na wózku w wejściu na rynek pracy. Kryteria rekrutacji, sposób funkcjonowania oraz efekty kilkuletniej już działalności przedstawił na spotkaniu z uczestnikami Grupy Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych, pan Karol Włodarczyk, który przyjechał do nas z Konina, gdzie działa Akademia.

Nieznane często budzi lęk. [Czytaj więcej...]

Liczba wejść

 • 88173Odsłon razem:
 • 48461Gości razem:
 • 0Goście obecnie online: